Tregjet

Euro digjitale: Zgjidhja që kërkon një problem?


Kur më shumë se 1 mijë demonstrues marshuan nëpër rrugët e Amsterdamit në fillim të shkurtit, ata e drejtuan zemërimin e tyre ndaj diçkaje që as nuk ekziston: euros digjitale.

Protestuesit shprehën një sërë kundërshtimesh kaleidoskopike ndaj planit të Bankës Qendrore Evropiane për të nxjerrë një version elektronik të monedhës së përbashkët të kontinentit.

Disa kishin frikë se shteti do ta përdorte atë për të gjurmuar dhe kontrolluar shpenzimet e tyre, ndërsa të tjerë dyshuan për një komplot për të zëvendësuar paratë e gatshme. Një protestuese tha për mediat holandeze se kishte frikë se autoritetet do ta ndalonin blerjen e mishit ose alkoolit.

Willem Engel, organizatori i ngjarjes, i cili ishte një drejtues i opozitës holandeze ndaj vaksinave COVID-19, goditi turmën duke u thënë atyre që “të shmangin kompanitë që nuk pranojnë para të gatshme”.

Këto dyshime dhe teori konspirative për euron digjitale vjen në një moment shumë delikat për BQE-në dhe politikanët e eurozonës. Nga njëra anë, ata janë të etur për të rritur përgatitjet për monedhën digjitale gjatë muajve të ardhshëm, me shpresën se ajo mund të lançohet brenda tre vjetësh.

Megjithatë, në të njëjtën kohë, ata po përpiqen gjithashtu të komunikojnë argumente bindëse për projektin, i cili vetëm sa po rrit hapësirën për hamendje rreth planeve.

Ndërsa Kina ka planet më të avancuara për një monedhë digjitale të bankës qendrore midis ekonomive më të mëdha, Evropa është më e largëta përpara midis bankave qendrore kryesore perëndimore.

Christine Lagarde e ka përqafuar projektin që kur mori postin e presidentit të BQE-së në vitin 2019 nga Mario Draghi, i cili mezi e përmendi idenë.

Institucioni me qendër në Frankfurt pritet të njoftojë në tetor se do të kalojë në një fazë zbatimi dhe do të nisë një skemë pilot. Lagarde ka thënë se pret që do të jetë gati për të marrë vendimin përfundimtar nëse do të nisë një euro digjitale në 2026 ose 2027.

Këtë verë, Komisioni Evropian do të përcaktojë propozime legjislative që përcaktojnë disa nga tiparet kryesore të dizajnit të monedhës së supozuar, një hap historik drejt këtij qëllimi.

Mbështetësit e projektit thonë se ai do të modernizonte pagesat evropiane duke u dhënë njerëzve një alternativë elektronike ndaj parave të gatshme që është pa rrezik dhe e pranuar botërisht.

Ashtu si bankat e tjera qendrore, BQE është gjithashtu e shqetësuar se monedhat digjitale të kontrolluara privatisht do të fitojnë tërheqje në sistemin financiar pasi konsumatorët i shmangen gjithnjë e më shumë parave të gatshme.

Megjithatë, ka pyetje në rritje midis konsumatorëve, financuesve dhe politikanëve lidhur me atë se çfarë synon në të vërtetë të arrijë projekti dhe nëse rreziqet e mundshme i tejkalojnë përfitimet.

Këto pyetje janë rritur vetëm pasi kërcënimi i menjëhershëm nga kriptovalutat është zbehur së bashku me rënien e vlerës së bitcoin dhe formave të tjera rivale të parasë.

Hollësitë e monedhave të bankës qendrore janë të vështira për t’u shpjeguar nga politikëbërësit: shumë njerëz mendojnë se ata tashmë po përdorin para digjitale kur përdorin kartën e tyre të pagesave pa kontakt ose aplikacionin e bankingut celular, në vend të parave të gatshme.

Disa politikbërës evropianë kanë frikë se një dështim për të bërë një rast të qartë për euron digjitale do të dëmtojë projektin para se të lindë – se ai do të shihet si një zgjidhje që nuk e di plotësisht se çfarë problemi po zgjidh.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore