Euro 2024

Euro 2024: Shqipëria kërkon të pamundurën ndaj Spanjës, Italia dhe Kroacia në luftë për tre pikët


Ndeshjet e fundit të Grupit B do të luhen të hënën, ku Kroacia do të përballet me Italinë dhe Shqipëria me Spanjën.

Ne shikojmë paraprakisht aksionin në Leipzig dhe Düsseldorf.

21:00: Kroaci – Itali (Grupi B, Leipzig)

Pas humbjes nga Spanja dhe fitores së munguar ndaj Shqipërisë, që u rrëmbye pas barazimit në hapin e fundit të Klaus Gjasulës, Kroacia ka nevojë të dëshpëruar për një rezultat pozitiv kundër Italisë, për të mbajtur gjallë shpresat e tyre për përparim. “Ne duhet ta fitojmë ndeshjen e fundit”, tha mesfushori kroat Martin Baturina. “Ne e dimë se do të jetë e vështirë, sepse në fund të fundit është Italia. Megjithatë, ne jemi rikthyer nga situata më të vështira se kjo dhe besoj se do të kemi sukses të fitojmë”.

Italia ka tre pikë nga dy ndeshjet e saj dhe do të konfirmojë kalimin e saj në raundin e 16-të si nënkampione e grupit nëse shmang humbjen ndaj kroatëve. Një humbje nga Spanja nuk duket se ka dëmtuar besimin e Azzurri-ve, me portierin Gianluigi Donnarumma që tha në kohën e plotë: “Fati ynë është ende në duart tona; ne nuk duhet të shqetësohemi. Ne do të kemi shumë për të bërë kundër Kroacisë, por jam i bindur se mund ta bëjmë. Duhet të jetë një ndeshje emocionuese”.

Statistikat kryesore: Katër nga pesë takimet e fundit konkurruese midis këtyre skuadrave kanë përfunduar në barazim 1-1. Rezultati tjetër ishte një fitore 2-1 për Kroacinë në Kupën e Botës FIFA 2002.

21:00: Shqipëri – Spanjë (Grupi B, Düsseldorf)

Shqipërisë i është dhënë një frymë e re pas atij barazimi dramatik ndaj Kroacisë. Megjithatë, ata kanë ende shumë për të bërë nëse duan të kualifikohen, pasi tani përballen me një nga skuadrat më mbresëlënëse në turne deri më tani, Spanjën. Mesfushori Qazim Laçi e përmblodhi bukur humorin në kamp duke thënë: “Nuk do të dorëzohemi kurrë dhe do të bëjmë maksimumin kundër Spanjës. Do ta konsideroja si një finale. Kjo pikë ndaj Kroacisë do të na japë më shumë besim”.

La Roja ka fituar tashmë Grupin B, pas dy paraqitjeve të tyre jashtëzakonisht mbresëlënëse, por do të jetë e prirur të mos humbasë asnjë moment përpara raundit të 16-të. Trajneri Luis de la Fuente la të kuptohet se ai mund të shfrytëzojë këtë mundësi për të bërë rotacion, por i kërkoi skuadrës së tij për të mbajtur këmbën në pedale: “Në fund të sezonit, lojtarët janë shumë të lodhur dhe çdo mundësi për të pushuar lojtarët është një plus. Por ne luajtëm me uri këtu [kundër Italisë] dhe do ta bëjmë kur të takojmë edhe Shqipërinë”.

Statistikat kryesore: Spanja ka fituar të shtatë ndeshjet e saj konkurruese kundër Shqipërisë, duke shënuar 29 gola në proces dhe duke pësuar vetëm dy.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore