Euro 2024

Euro 2024: Itali – Shqipëri gjykohet nga një gjerman i përfshirë në trukim ndeshjesh


Felix Zwayer

Felix Zwayer do të jetë gjyqtari kryesor në sfidën e parë të Shqipërisë në Euro 2024 ku do të ketë përballë kampionët në fuqi të turneut Italinë.

Zwayer është një arbitër i FIFA-s dhe renditet si gjyqtar i kategorisë elitare të UEFA-s dhe një tifoz i Bayer Leverkusen-it.

Ai filloi të gjykojë në nivelin e DFB-së në vitin 2004. Në vitin 2007, ai u promovua për të gjykuar në Bundesliga 2, si dhe një gjyqtar ndihmës në Bundesliga. Dy vjet më vonë, Zwayer u promovua për të gjykuar në Bundesliga për sezonin 2009–10.

Në vitin 2005, Zwayer u përfshi në skandalin e trukimit të ndeshjeve, i cili përqendrohej te gjyqtari i Bundesliga 2, Robert Hoyzer, i cili mori ryshfet për të rregulluar disa takime të cilat ai i drejtonte. Zwayer e asistoi atë në një ndeshje dhe pranoi një ryshfet prej 300 eurosh.

Në janar 2005, Zwayer dhe tre gjyqtarë të tjerë të rangut të lartë informuan DFB-në për rregullimin e ndeshjes nga Hoyzer. Ai u ndalua më pas nga arbitrimi për 6 muaj, një pezullim që u mbajt sekret për disa vite derisa gazeta gjermane “Die Zeit” publikoi një dosje sekrete nga federata gjermane.

Më 30 Prill 2018, Zwayer u zgjodh nga FIFA si një nga gjyqtarët e VAR-it për Kupën e Botës FIFA 2018 në Rusi, Kupa e parë e Botës FIFA që përdori teknologjinë.

Në dhjetor 2021, Zwayer drejtoi një ndeshje midis Bayern Munich dhe Borussia Dortmund, në të cilën ai u kritikua ashpër se nuk i dha Dortmund-it një penallti dhe përjashtoi trajnerin Marco Rose. Pas ndeshjes, Jude Bellingham i Dortmund-it iu referua Zwayer, duke thënë: “Ju vendosni një gjyqtar që e ka trukuar ndeshje në ndeshjen më të madhe në Gjermani, çfarë prisni?”.

Pas polemikës, Zwayer mori një pushim nga arbitrimi.

Ai u rikthye në shkurt 2022 në një ndeshje të Bundesliga 2 midis Hannover 96 dhe SV Darmstadt, duke marrë sërish kritika për një vendim për të mos dhënë penallti.

Rikthimi i tij solli gjithashtu mbulim të mëtejshëm të pjesëmarrjes së tij në skandalin e fiksimit të ndeshjeve të vitit 2005.

Ai arbitroi finalen e Nations League të UEFA-s 2023 midis Kroacisë dhe Spanjës më 18 qershor 2023.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore