Euro 2024

Euro 2024 është shansi i fundit për “Brezin e Artë” të Belgjikës


Me shumë nga lojtarët e Belgjikës më të mirë ose të pensionuar ose duke iu afruar fundit të karrierës, a do të jetë Euro 2024 udhëtimi i fundit për një skuadër belge që premtoi kaq shumë?

Historikisht, Belgjika nuk është një fuqi ndërkombëtare e futbollit e njohur për ecuritë e fitimit të titujve, paraqitjet e pafundme në Kampionatin Evropian ose Kupën e Botës, dhe sigurisht jo një kabinet i tejmbushur trofesh.

Sidoqoftë, “Djajtë e Kuq” kryesuan renditjen botërore të FIFA-s për një kohë të gjatë në vitet e fundit dhe kanë shënuar fitore të rëndësishme ndaj Brazilit dhe Portugalisë në turnetë e fundit ndërkombëtare.

Me kalimin e viteve, skuadra e tyre ka qenë e mbushur me lojtarë të klasit botëror si Eden Hazard, Kevin de Bruyne, Thibaut Courtois, Romelu Lukaku, Jan Vertonghen dhe Toby Alderweireld, por pavarësisht këtyre emrave të mëdhenj, Belgjika ka pak për të treguar.

Me shumë nga yjet e tyre që po mbyllen në fund të karrierës së tyre, a mundet një ekip i moshuar të sjellë më në fund një titull në shtëpi në Euro 2024?

Disa nga këta emra nuk do të shfaqen as në Gjermani këtë verë. Hazard u tërhoq nga futbolli në tetor 2023, Alderweireld nuk është thirrur në skuadrën e Domenico Tedesco-s pavarësisht dy viteve të forta te Royal Antwerp, ndërsa Courtois do të duhet të shikojë ish-shokët e tij të skuadrës nga shtëpia për shkak të një marrëdhënieje të komplikuar me trajnerin e ekipit të tij kombëtar.

Megjithatë, fytyra të njohura si Lukaku, De Bruyne, Vertonghen dhe Axel Witsel do të udhëtojnë drejt Gjermanisë, secili pas sezoneve vërtet të mira në nivel klubi.

Lukaku shkon në turne si lojtari me më shumë gola në kualifikueset e Euro 2024. Sulmuesi i Roma-s shijoi një tjetër sezon të fortë edhe në ligat vendase, duke shënuar 13 gola në Serie A, viti i tij i katërt që regjistroi 10 plus goditje në po aq sezone në Serie A.

Në fakt, që nga ardhja e parë në ligën italiane në 2019-20, vetëm tre lojtarë janë përfshirë në më shumë gola se ish-sulmuesi i Manchester United, i cili ka luajtur të paktën tetë ndeshje më pak se çdo lojtar tjetër në renditje.

Golashënuesit më të mirë me kombëtaret respektive

Ende vetëm 31 vjeç, Lukaku ka shënuar tashmë 85 gola për Belgjikën dhe madje mund të hyjë në top pesëshen e të gjitha kohërave për gola ndërkombëtarë gjatë javëve të ardhshme.

Kevin de Bruyne vjen në Euro 2024 duke fituar titullin e tij të gjashtë në Premier League. Falë 10 asistimeve të tij në Premier League në sezonin 2023-24, lojtari belg kaloi figurat legjendare Frank Lampard, Wayne Rooney dhe Cesc Fabregas në renditjen e asistuesve të të gjitha kohërave të kompeticionit, me vetëm Ryan Giggs ende mbi të.

Në të gjitha garat, De Bruyne shënoi mesatarisht një asistim çdo 103 minuta (17 në 1749) sezonin e kaluar. Kjo e bëri atë asistuesin më të shpeshtë nga të gjithë lojtarët në pesë ligat më të mira të Evropës, të cilët krijuan të paktën pesë asistime në 2023-24. Kjo është shumë mirë, duke pasur parasysh se ai e kaloi gjysmën e parë të fushatës jashtë i dëmtuar.

Në nivel ndërkombëtar, pavarësisht se ishte i rrethuar me cilësi të jashtëzakonshme gjatë viteve, De Bruyne nuk ka arritur vërtet ta shtyjë Belgjikën si Man City-n. Ai regjistroi tre gola në secilin nga katër turnetë e tij të parë të mëdhenj (3 gola dhe 9 asistime në total), por nuk arriti të kontribuojë me gol në Kupën e Botës 2022 në Katar.

Përfshirja e fundit e golave ​​të De Bruyne në një turne të madh ishte një asist kundër Finlandës në fazën e grupeve të Euro 2020, me ecurinë e tij aktuale prej pesë ndeshjesh në Euro/Kupën e Botës pa kontribuar në një gol më të gjatë ndonjëherë.

Ndërsa ata nuk do të kenë të gjithë të preferuarit e tyre të vjetër me vete në Gjermani, Belgjika ka ende shumë përvojë. Katër nga tetë lojtarët e tyre me më shumë paraqitje në histori janë pjesë e skuadrës së Tedesco-s, duke përfshirë yjet më me përvojë Vertonghen (154 ndeshje) dhe Witsel (132).

Lojtarët me më shumë paraqitje për Belgjikën

Megjithatë, i ashtuquajturi “Brezi i Artë” do të ketë nevojë për ndihmë nga disa yje të rinj dhe me gjak të freskët nëse Belgjika do të rrëmbejë përfundimisht titullin e saj të parë ndërkombëtar.

Kjo ndihmë mund të vijë nga dy nga yjet në rritje të Evropës; Jeremy Doku i Man City-t dhe Johan Bakayoko i PSV-së. Dy anësorët duket se janë kopje e njëri-tjetrit. Të dy të specializuar në driblime, një kundër një dhe kanë shpejtësi mahnitëse, duke i lejuar ata të mposhtin kundërshtarët vetëm me teknikën e tyre ose thjesht me ritmin e pandalshëm.

Doku dhe Bakayoko jo vetëm që u paraqitën mirë respektivisht në Premier League dhe Eredivisie, por gjithashtu treguan aftësitë e tyre në UEFA Champions League.

Midis të gjithë lojtarëve me plus 270 minuta, Doku (299 minuta të luajtura) u rendit i pesti për përfshirjet në sekuencë sulmuese (9.3, së bashku me shokun e skuadrës Rodri).

Nga të gjithë lojtarët me plus 540 minuta, Bakayoko (653 minuta të luajtura) doli i katërti (8.3), përpara Kylian Mbappe (8.2).

Me një kombinim të një prej sulmuesve ndërkombëtarë më të mirë në botë si Lukaku, një krijuesi i klasit si De Bruyne dhe dy dribluesve të shpejtë si Doku dhe Bakayoko, belgët duket se kanë komponentët për t’u konsideruar pretendentë të mundshëm.

Duke pasur parasysh profilin e moshës së skuadrës së tyre, ky mund të jetë shansi i fundit për këtë brez lojtarësh.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore