Sport

Euro 2024, Cilat skuadra mund ta sigurojnë vendin e tyre të martën?


Fushata kualifikuese për Euro 2024 përfundon të martën, me një vend për turneun e verës së ardhshme ende për t’u rrëmbyer.

19 nga 20 vendet e disponueshme gjatë kësaj periudhe kualifikuese tashmë janë plotësuar dhe vendi përfundimtar do të vendoset këtë mbrëmje në Grupin C.

Ose Kroacia ose Uellsi do të vulosin biletën e tyre për në Gjermani verën e ardhshme, duke përfunduar grupin fillestar të kualifikueseve përpara se play-off-i në mars të vitit të ardhshëm të konfirmojë 24 finalistët.

GRUPI B

Ndeshjet e ditës: Gjibraltar – Holandë dhe Greqi – Francë.

Franca dhe Holanda tashmë janë kualifikuar në Euro 2024. Greqia do të marrë pjesë në play-off.

GRUPI D

Ndeshjet e ditës: Kroaci – Armeni dhe Uells – Turqi.

Turqia tashmë është kualifikuar.

Kroacia do të kualifikohet nëse mund Armeninë. Ata gjithashtu do të kualifikohen nëse Uellsi nuk arrin të mposhtë Turqinë.

Uellsi duhet të mundë Turqinë dhe të shpresojë që Kroacia të humbasë pikë ndaj Armenisë në mënyrë që të kualifikohet.

GRUPI I

Ndeshjet e ditës: Andorrë – Izrael, Kosovë – Bjellorusi dhe Rumani – Zvicër.

Zvicra dhe Rumania tashmë janë kualifikuar në Euro 2024.

Izraeli do të shkojë në play-off.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore