Sport

Eto’o në telashe pas publikimit të një bisede telefonike


Samuel Eto'o (Getty Images)

Samuel Eto’o është në qendër të polemikave pasi u trondit në një skandal si president i Federatës së Futbollit të Kamerunit pas një bisede të zbuluar që ai kishte në fillim të këtij viti e la atë në një pozicion shumë kompromentues.

Mesa duket në audion e rrjedhur në mediat sociale, Eto’o do të kishte pasur një bisedë me presidentin e Victoria United, i cili në atë kohë luante në divizionin e dytë të Kamerunit dhe që arriti promovimin pak javë më parë, diçka në të cilën mund të përfshihej edhe ish-lojtari i Barcelona-s dhe Inter-it.

Këto biseda të publikuara nga portali “Camfoot”, të cilat janë bërë shpejt virale në Kamerun, datojnë nga 2 dhe 3 janari dhe paraqesin Eto’o dhe Valentine Gwain, president i Victoria United, në të cilat ata biseduan për protestat në lidhje me arbitrimin, ndërsa po luftonin për promovim.

“Ka gjëra që mund të bëjmë, por duhet të jesh shumë i matur vëlla”, dyshohet se thotë Eto’o dhe me këmbëngulje Gwain përgjigjet se: “Nuk kam pasur ende kohë të kthehem në shtëpi. Jam jashtë, vëlla. Nuk kam pasur kohë të shkoj në shtëpi dhe të punoj me presidentin (e shoqatës së arbitrave) sepse mund t’u them drejtpërsëdrejti gjyqtarëve të jenë të kujdesshëm. Por unë mund të punoj me presidentin”.

Në pika të ndryshme të kësaj bisede, Eto’o i kujton atij se tashmë kanë pasur një bisedë në Katar për këtë temë, megjithëse nuk specifikon asgjë tjetër, por sipas “Camfoot” është një bisedë në të cilën ai premtoi se Victoria United, ekipi i tij, do të arrinte promovimin pasi Gwain e kishte mbështetur në projektin për të qenë president i federatës.

“Mos u shqetëso, ne do t’ju japim tre pikët dhe do ta pezullojmë arbitrin. Por më lejoni të paktën të kthehem në Kamerun. 3 (janar) mbërrij natën. Kështu që do t’ju shohim në zyrë në datën 4. Gjithsesi, unë do ta përjashtoj dhe do ta skualifikoj këtë gjyqtar”, mësohet të ketë thënë Eto’o.

Dhe, shkon më tej në raport me presidentin e ligës pasi “ai ka pushtetin. Prej aty, ai me komisionet e tij do të mund të pezullojë edhe presidentin e arbitrave”.

Gwain, i mërzitur nga gjykimi i fundit, akuzon Fokoule, presidentin e arbitrave, se donte ta dëmtonte atë, për të cilën Eto’o përgjigjet se “jo, jo, jo, jo. Klubi ynë, Opopo (pseudonimi i Victoria United) duhet të shkojë në divizionin e parë, ky është qëllimi ynë”.

Më në fund, Victoria United përfundoi duke fituar divizionin e dytë të Kamerunit në prill, duke arritur kështu promovimin. Dhe është promovimi i dytë në tre vjet, pasi në vitin 2020, tashmë me Eto’o në postin e tij, ekipi u promovua nga liga e tretë në të dytën, diçka që tashmë duket edhe më e dyshimtë.

Për më tepër, Idris Youssouf, ylli i skuadrës, u përjashtua në mes të sezonit pas rrjedhjes së një audioje në të cilën ai siguroi se Victoria United po rregullonte ndeshjet për të arritur promovimin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore