Lajme

Eshtrat njerëzore të gjetura në valixhe u përkisnin dy fëmijëve


Mbetjet njerëzore të zbuluara në valixhet e blera në një ankand në Zelandën e Re u përkasin dy fëmijëve të vegjël dhe mendohet se janë fshehur për disa vite, thotë policia.

Policia nisi një hetim për vrasje më 12 gusht, pasi një familje e Auckland bleu valixhet në një ankand në internet në një magazinë. Ata i transportuan blerjet e tyre në shtëpi përpara se të bënin zbulimin dhe të kontaktonin policinë. Policia tha se familja nuk është e lidhur me vdekjet.

Në një konferencë për mediat të enjten pasdite, DI Tofilau Faamanuia Vaaelua tha se fëmijët ishin të moshës së shkollës fillore – midis pesë dhe 10 vjeç.

“Trupat u fshehën në dy valixhe me përmasa të ngjashme. Unë besoj se valixhet kanë qenë në ruajtje për disa vite”,  tha ai, duke shtuar se ka të ngjarë të jetë midis tre deri në katër vjet.

Banorët e shtëpisë që zbuluan mbetjet ishin “të kuptueshme të shqetësuar nga zbulimi” dhe kishin kërkuar privatësi, tha Vaaelua.

Hetimet po vazhdojnë për të përcaktuar se kur, ku dhe si kanë vdekur fëmijët.

“Ekzaminimi ynë pas vdekjes ende nuk ka përfunduar, padyshim që ka sfida në lidhje me trupat e përfaqësuar”, tha ai.

Vaaelua tha se kishte arsye të besonte se fëmijët kishin të afërm në vend, të cilët mund të mos e dinë se të dashurit e tyre kishin vdekur.

Ai nuk mund të konfirmonte nëse policia kishte folur me pronarin e mëparshëm të njësisë së magazinimit, por tha se policia po punonte me Interpolin dhe agjencitë e huaja.

“Ne po shikojmë të kontrollojmë dhe mbledhim CCTV, por duke pasur parasysh periudhën kohore që kemi treguar, do të jetë një sfidë”.

Me valixhet u gjetën sende shtëpiake dhe personale, të cilat policia po i përdorte në hetimin e saj për të ndihmuar në identifikimin e viktimave.

“Përditësimi i sotëm do të jetë jashtëzakonisht shqetësues për komunitetin që ta dëgjojë”, tha Vaaelua.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore