Shëndet

Është koha që ti të dalësh për shëtitje me qenin tënd – cilat janë benefitet?


Nëse jeni duke luftuar për të filluar ose mbajtur një regjim të rregullt ushtrimesh, përgjigja mund të jetë ulja me besnikëri në këmbët tuaja.

Shëtitja e qenit tuaj është një mënyrë fantastike për të qenë në formë dhe përfiton si ju ashtu edhe qeni juaj.

Rreth 69 milionë familje amerikane kanë të paktën një qen, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Megjithatë, shumë pronarë të qenve nuk i marrin kurrë kafshët shtëpiake në shëtitje, ose e bëjnë këtë rrallë.

Për më tepër, ndërsa 61% e pronarëve të qenve ecnin qenin e tyre të paktën 10 minuta në të njëjtën kohë, sipas një studimi të vitit 2011 në Journal of Physical Activity and Health, vetëm 27% shëtisnin me qenin e tyre 150 minuta në javë.

Nëse jeni në mesin e atyre që nuk janë aq aktivë fizikisht, përdorni qenin tuaj si frymëzim për të dalë jashtë dhe për të filluar lëvizjen.

“Nëse mund ta mbani qenin tuaj të lumtur dhe të shëndetshëm në të njëjtën kohë që po e mbani veten të shëndetshëm dhe po përmirësoni lidhjen qen-pronar, kjo është e shkëlqyeshme”, tha Jerry Klein, shefi veterinar në Klubin e Kennelit Amerikan.

“Studime të ndryshme tregojnë se ata që ecin me qentë e tyre kanë më shumë se 2.5 herë më shumë gjasa për të arritur aktivitet fizik me intensitet të moderuar”, sipas një artikulli të revistës të vitit 2015.

Kjo është një arsye pse Klubi Amerikan i Kennelit krijoi programin ‘AKC Fit Dog’.

Çdo pronar qeni që shëtit kafshën e tij të paktën 30 minuta pesë herë në javë për të paktën tre muaj, merr një magnet falas.

Ashtu si me njerëzit, shëtitjet e rregullta janë thelbësore për shëndetin mendor dhe fizik të një qeni.

“Të nxjerrësh qenin në natyrë, të marrësh ajër të pastër dhe rrezet e diellit, është po aq e dobishme për qentë sa edhe për njerëzit”, tha Victoria Tomasino, pronare dhe drejtoreshë mjekësore në GoodVets Boynton Beach dhe GoodVets Delray në Palm Beach County, Florida.

“Ajo zgjon shqisat në të dyja palët”, shton ajo.

Ky kombinim i stimulimit mendor dhe fizik mund të ndihmojë gjithashtu në eliminimin e sjelljeve problematike të qenit.

Çfarë duhet të dini përpara se të dilni jashtë


“Para se të kapni një zinxhir, mbani në mend disa gjëra”, tha Klein.

Qeni juaj duhet të dijë komandat bazë si uluni, qëndroni dhe ejani. Sigurohuni që të rrisni ngadalë kohën tuaj të ecjes dhe kilometrazhin, pasi qentë duhet të përshtaten me nivele të reja të stërvitjes ashtu si njerëzit.

Racat me fytyrë të sheshtë si pugët kanë probleme me frymëmarrjen dhe nuk mund të bëjnë shumë stërvitje me intensitet të lartë ose të zgjatur, ndërsa një veteriner duhet të nënshkruajë çdo aktivitet të ri për qentë e moshuar.

Të gjitha racat mund të luftojnë me nxehtësinë ose të ftohtin e tepërt, kështu që gjithmonë kontrolloni motin.

“Ju gjithashtu duhet të jeni në gjendje të lexoni qenin tuaj”, tha Klein.

“Nëse qeni juaj nuk po bashkëpunon ose nuk duket i interesuar për një shëtitje, përpiquni të gjeni diçka ndryshe”, shtoi ai.

Fatmirësisht, ka shumë mënyra të tjera për të qenë aktiv me qenin tuaj.

Mund të ecni, të notoni, të bëni biçikletë, të bëni patina në linjë ose të bëni stërvitje qarkore me qenin tuaj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore