Lajme

Ciotti përjashtohet nga partia konservatore e Francës, shkak përpjekja për aleancë me të djathtën ekstreme


Éric Ciotti, lideri i Republikanëve të Francës (LR), u përjashtua “njëzëri” nga partia tradicionale e krahut të djathtë që ai ka drejtuar për një vit e gjysmë.

Kjo për shkak të përpjekjes së tij për të bërë aleancë me të djathtën ekstreme përpara zgjedhjeve të parakohshme legjislative.

“Ne sapo kemi votuar unanimisht për të përjashtuar Éric Ciottin nga familja jonë politike. Ai nuk është më anëtar i republikanëve”, tha partia në një deklaratë të postuar në X, dikur Twitter.

Njoftimi i Ciotti-t të martën se ai donte të krijonte një aleancë me Tubimin Kombëtar të ekstremit të djathtë (RN) befasoi pjesën më të madhe të partisë së tij dhe shkaktoi zhurmë.

Qeverisja e përkohshme e partisë do të trajtohet nga Annie Genevard, sekretarja e përgjithshme e republikanët dhe François-Xavier Bellamy, eurodeputeti dhe ish-kandidati kryesor për zgjedhjet e BE-së të vitit 2024.

Por Ciotti, 58 vjeç, kundërshtoi votimin dhe rezultatet e tij, duke argumentuar se “asnjë nga vendimet e marra në këtë takim nuk ka asnjë pasojë ligjore”.

“Unë jam dhe do të mbetem kryetar i partisë sonë politike, i zgjedhur nga anëtarët tanë”, shtoi ai në X.

Më herët gjatë ditës, ish-lideri mbylli selinë e partisë në Paris, duke shpjeguar se takimi për ta përjashtuar shkoi në kundërshtim me rregullat e partisë së tij.

“Duhet të garantoj sigurinë e stafit. Për më tepër, asnjë takim nuk ishte planifikuar në selinë qendrore këtë pasdite”, argumentoi ai në mediat sociale.

Njoftimi i Ciottit shkaktoi gjithashtu indinjatë midis partive të tjera politike.

Më herët të mërkurën, presidenti francez Macron nuk foli për këtë çështje, duke deklaruar se Ciotti “do të duhet të sqarojë” vendimin e tij pasi të bëjë një “pakt me djallin”.

Macron njoftoi zgjedhje të parakohshme të dielën pasi partia e tij u “shtyp” nga RN e cila mblodhi mbi 31% të votave, më shumë se dyfishi i numrit të siguruar nga partia qendrore e presidentit Rilindja.

Republikanët, ndërkohë, përfunduan në vendin e pestë me vetëm 7.2% të votave dhe në mënyrë thelbësore pas partive të krahut të majtë socialist dhe të krahut të majtë radikal.

Marine le Pen, ish-udhëheqësja e RN dhe presidentja e grupit të saj në asamblenë kombëtare, e kishte përshëndetur njoftimin e Ciottit si një “vendim të guximshëm”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore