Lajme

Erdogan: Të gjitha vlerat që kanë të bëjnë me njerëzimin po vriten


Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan përdori një fjalim mbi të drejtat e njeriut për të akuzuar Perëndimin për “barbarizëm” për qëndrimin e tij ndaj luftës Izrael-Hamas.

“Izraeli ka kryer mizori dhe masakra që do të turpërojnë mbarë njerëzimin”, tha Erdogan në një sallë të mbushur plot në Stamboll një ditë përpara 75-vjetorit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut.

“Të gjitha vlerat që kanë të bëjnë me njerëzimin po vriten në Gaza. Përballë një brutaliteti të tillë, institucionet ndërkombëtare dhe organizatat e të drejtave të njeriut nuk po ndërmarrin asnjë hap konkret për të parandaluar shkelje të tilla”, tha kreu turk.

“Shtetet e Bashkuara qëndrojnë pranë Izraelit me paratë dhe pajisjet e tij ushtarake. Hej, Amerikë! Sa do të paguani për këtë?”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore