Lajme

Erdogan kritikon sulmet “e turpshme” në Gaza, thotë se Izraeli nuk vepron “si një shtet”


Izraeli nuk po sillet “si një shtet” në Rripin e Gazës, thotë presidenti i Turqisë ndërsa Izraeli goditi territorin pas një sulmi të Hamasit.

“Izraeli nuk duhet të harrojë se nëse vepron më shumë si një organizatë sesa një shtet, do të përfundojë duke u trajtuar si i tillë”, thotë Recep Tayyip Erdogan, duke sulmuar “metodat e turpshme” të ushtrisë izraelite në Rripin e Gazës me popullsi të dendur.

Komentet e Erdogan vijnë në të njëjtin fjalim ku ai zotohet të intensifikojë sulmet kundër luftëtarëve kurdë në Siri dhe Irak.

Turqia ka bombarduar vende në verilindje të Sirisë që nga e enjtja.

Kjo, duke goditur objektiva dhe infrastrukturë civile dhe ushtarake dhe duke shkaktuar viktima, sipas autoriteteve kurde.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore