Lajme

Erdogan i kërkon Musk-ut të ndërtojë fabrikën e Tesla-s në Turqi


Presidenti turk Tajip Erdogan i kërkoi CEO-s të Tesla-s, Elon Musk të ndërtojë një fabrikë në Turqi, tha të hënën drejtoria e komunikimit të vendit.

Lajmi u bë i ditur nga agjencitë “Reuters” dhe “Associated Press”.

Ai citoi Musk të thoshte se shumë furnizues turq tashmë po punojnë me Tesla-n dhe se Turqia ishte ndër kandidatët më të rëndësishëm për fabrikën e saj të ardhshme.

Erdogan dhe Musk po flisnin gjatë një takimi në Shtëpinë Turke, një rrokaqiell pranë Kombeve të Bashkuara në New York, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve e Turqisë, Anadolu.

Presidenti turk ndodhet në SHBA për të marrë pjesë në sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Erdogan tha gjithashtu gjatë takimit se Turqia ishte e hapur për bashkëpunim në inteligjencën artificiale dhe Starlink, sipërmarrjen e internetit satelitore të SpaceX të Musk, tha drejtoria e komunikimit.

Ai citoi Musk të thoshte se SpaceX dëshironte të punonte me autoritetet turke për të marrë licencën e nevojshme për të ofruar shërbime satelitore Starlink në Turqi.

Ai tha gjithashtu se Erdogan e ftoi Musk të marrë pjesë në festivalin turk të hapësirës ajrore dhe teknologjisë Teknofest në Izmir në fund të shtatorit dhe citoi Musk të thoshte se ai do të merrte pjesë me kënaqësi.

Musk gjithashtu do të takohet me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në California të hënën. Musk postoi në platformën e mediave sociale X se bisedimet e tyre do të fokusoheshin në teknologjinë e inteligjencës artificiale.

Tesla në gusht shprehu një interes për ndërtimin e një fabrike në Indi që do të prodhonte automjete elektrike me kosto të reduktuar.

Tesla aktualisht ka gjashtë fabrika dhe po ndërton një të shtatë në Meksikë në shtetin verior të Nuevo Leon, pjesë e shtytjes së prodhuesit të automjeteve për të zgjeruar gjurmën e saj globale.

Musk tha në maj se Tesla ndoshta do të zgjidhte një vendndodhje për një fabrikë të re deri në fund të këtij viti.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore