Lajme

Erdogan drejtuar Sunak: Perëndimi duhet të mbajë premtimet ndaj palestinezëve


Presidenti turk Recep Tayip Erdogan i ka thënë kryeministrit britanik Rishi Sunak në një telefonatë se vendet perëndimore duhet të përmbahen nga “hapat provokues” në lidhje me konfliktin izraelito-palestinez,

Kështu ka bërë me dije presidenca turke këtë të hënë të 16 tetorit në një postim në platformën X

Po ashtu Erdogan i ka thënë Sunak se fuqitë perëndimore duhet “të kujtojnë premtimet e pambajtura ndaj Palestinës dhe të bëjnë atë që është e nevojshme”.

Referuar njoftimit të presidencën turke, të dy kanë diskutuar gjithashtu edhe për zgjidhjen e “krizës së rëndë humanitare” në Gaza.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore