Lajme

EPP nuk do të kërkojë marrëveshje me Melonin, thotë sekretari i përgjithshëm


Partia Popullore Evropiane e qendrës së djathtë nuk do të kërkojë të arrijë një marrëveshje formale me Giorgia Melonin dhe grupin e saj ECR, as për të rizgjedhur Ursula von der Leyen dhe as për të mbështetur një shumicë qeverisëse në të ardhmen.

Kështu deklaroi sekretari i përgjithshëm i EPP-së një ditë pas zgjedhjeve.

Sondazhet treguan që EPP fitoi me 186 vende, shumë më përpara se 135 të fituara nga grupi Socialist dhe Demokrat (S&D).

“EPP do të kërkojë të formojë një shumicë në Parlamentin Evropian me miqtë dhe aleatët që kemi punuar më parë me socialistët, me liberalët, shpresojmë ndoshta edhe me të gjelbërit. Dhe numrat janë atje për një shumicë të tillë, dhe kjo është mirë”, tha Thanasis Bakolas.

Por, shtoi Bakolas, kur bëhet fjalë për “legjislacionin kryesor, ne do të shikojmë te eurodeputetët që janë të gatshëm të dëgjojnë dhe të votojnë për ne”.

Ky bashkëpunim do të varet nëse ligjvënësit e së djathtas janë pro-evropianë, pro sundimit të ligjit dhe pro-ukrainas, tha ai, duke i bërë jehonë kritereve kryesore që von der Leyen vendosi gjatë fushatës së saj.

“Deputetët e Giorgia Melonit mund të duan të votojnë për ne. Dhe unë mendoj se kjo do të ishte mirë. Por unë nuk shoh ndonjë (marrëveshje) institucionale apo më të formalizuar përtej kësaj”, shtoi ai.

I pyetur nëse ky afrim, qoftë edhe rast pas rasti, mund të ndihmojë në normalizimin e politikave të prapambetura, Bakolas vlerësoi qasjen e Melonit ndaj politikës evropiane.

“Kryeministrja italiane është një udhëheqëse që është shumë e pëlqyer dhe e respektuar në Këshillin (Evropian. Ajo është shumë konstruktive”, tha Bakolas.

“Në këtë pikë, Giorgia Meloni është një aktore shumë konstruktive në skenën evropiane”.

Një aleancë e mundshme EPP-ECR ka dominuar ciklin zgjedhor dhe ka nxitur spekulime të vazhdueshme rreth drejtimit të ardhshëm të Parlamentit Evropian.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore