Aplikacione

Epic dhe Lego partner për të ndërtuar një metaverse për fëmijët


Dy nga emrat më të mëdhenj të argëtimit po bashkohen për të krijuar një hapësirë ​​virtuale për fëmijët, përmes një partneriteti të ri midis zhvilluesit të Fortnite Epic Games dhe Lego. 
 
“Ne jemi të ngazëllyer që bashkohemi për të ndërtuar një hapësirë ​​në metaverse që është argëtuese,  dhe e krijuar për fëmijët dhe familjet,” tha në një deklaratë CEO i Epic, Tim Sweeney. 
 
Detajet janë të pakta – dhe koncepti i një metaversi mbetet i turbullt – por kompanitë thonë se çfarëdo që të ndërtojnë do të dizajnohet si një hapësirë ​​virtuale miqësore për familjen. “Grupi Lego dhe Epic Games do të kombinojnë përvojën e tyre të gjerë, për të projektuar që nga fillimi me mirëqenien e fëmijëve në mendje,” shpjeguan kompanitë në një njoftim për shtyp. 
 
Epic ka përvojë të gjerë në krijimin e botëve virtuale, kryesisht përmes Fortnite, ndërsa Lego ka pasur një fokus gjithnjë e më të madh në lojërat video, më së fundi me publikimin e Lego Star Wars: The Skywalker Saga këtë javë. 
 
Epic ka folur gjithashtu për krijimin e një metaversi më miqësor për fëmijët në të kaluarën. 
 
Partneriteti i ri bashkohet me një mori përpjekjesh të tjera nga kompanitë që ndërtojnë interpretimin e tyre të metaverses, i cili deri më tani përfshin të gjithë nga prodhuesi i Pokémon Go Niantic deri te markat e riemërtuara të Facebook dhe NFT. 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore