Sport

Endrick, ‘hakmarrja’ e Florentino Perez ndaj Barcelona-s për Neymar


Endrick, Photo: Sky Sports

Mbi një dekadë që kur Neymar refuzoi Real Madrid para se të vazhdonte të nënshkruante për Barcelona-n, “Blancos” këtë herë kanë fituar garën për superyllin e ardhshëm të Brazilit.

Në tetor, presidenti i Real Madrid-it, Florentino Perez, doli në gjykatë për të ofruar dëshmi në rastin në lidhje me mashtrimin dhe korrupsionin e dyshuar kundër Neymar dhe familjes së tij, që përqendrohej në transferimin e tij nga Santos te Barcelona në vitin 2013.

Gjatë gjyqit, i cili në fillim të kësaj jave e liroi Neymar nga akuzë, Perez pranoi se Madrid-i bëri një ofertë prej 45 milionë euro për të nënshkruar me brazilianin në vitin 2011, por pranoi se Neymar, siç ka thënë gjithmonë, e kishte zemrën e tij te Barcelona.

Mund të imagjinohet që Perez ta bëjë këtë me një ndjenjë ngurrimi, ndoshta edhe me dhëmbë të shtrënguar, pasi ai pranoi, 11 vjet më vonë, se lojtarin që aq dëshpërimisht donte të sillte në “Santiago Bernabeu” nuk do të vishte kurrë fanellën e Real-it.

Tani, megjithatë, një pjesë e atij ankthi thjesht mund është zbutur. Real Madrid njoftoi të enjten se ata kanë rënë dakord për një marrëveshje prej 60 milionë eurosh për të nënshkruar me Endrick. Sulmuesi i Palmeiras konsiderohet si lojtari më i mirë i ri në Brazil dhe ai mund të jetë po aq i mirë sa Neymar.

Florentino Perez, Image credit: Getty Images

Barcelona ishte e dëshpëruar të sillte Endrick në “Camp Nou”.

“Ai është lloji i lojtarit që ne kemi nevojë”, tha trajneri i blaugrana, Xavi Hernandez në fund të nëntorit, pas bisedimeve me babanë e lojtarit. “Ai tashmë e di projektin që kemi në Barcelonë dhe po flasim. Shpresoj që ai të bëhet lojtari ynë”.

Dhe kështu, 11 vjet pasi Neymar refuzoi Madrid-in përpara se të bashkohej me rivalët e tyre më të mëdhenj, kjo ndihet si “hakmarrje” nga Perez.

Pasi Neymar iu bashkua Barçës, politika e transferimeve të Madrid-it kishte ndryshuar. “Galacticos” në kulmin e tyre bliheshin rrallë. Nënshkrimet me emra të mëdhenj që erdhën si James Rodriguez, Toni Kroos, apo Gareth Bale nuk kishin arritur ende vitet e tyre më të mira.

Në vend të kësaj, kishte një theks te yjet e rinj. Një klub dikur i njohur për nënshkrimin e pretendentëve të gatshëm për Topin e Artë dhe superyjeve botërorë në vend të kësaj filloi të kërkonte lojtarë që mund të rriteshin.

Ata sollën një mori adoleshentësh me vlerësime të larta. Aty ishte Vinicius Junior dhe Rodrygo. Martin Odegaard dhe Eduardo Camavinga. Marco Asensio, Reiner dhe Take Kubo, për të përmendur vetëm disa.

Këta lojtarë u nënshkruan jo vetëm për premtimin e tyre futbollistik, por edhe për atë që përfaqësonin. Neymar ishte larguar. Perez nuk do të humbiste “Neymar-in e ardhshëm”.

Jo të gjithë funksionuan siç do të kishte shpresuar Perez. Odegaard, i cili kishte tërhequr vëmendjen nga pothuajse të gjitha klubet më të mëdha të Evropës në moshën 15-vjeçare, ishte një lojtar që shumë supozonin se së shpejti do të ishte ndër më të mirët në botë.

Madrid-i pagoi 4 milionë euro për shërbimet e tij dhe e dërgoi menjëherë në radhët e të rinjve, por ai u hoq nga formacioni i Real Madrid Castilla në mars 2015 dhe luftoi për të arritur formën. Ai më në fund bëri debutimin e tij me ekipin e parë në nëntor 2016, por vitin e ardhshëm ai u largua në huazim, në atë që u shndërrua në një varg lëvizjesh huazimi.

Martin Odegaard (M) – Take Kubo (D)

Në fund, goli i tij i vetëm në “Bernabeu” para se të largohej për t’u bashkuar me Arsenal-in erdhi si pjesë e fitores 4-3 për Real Sociedad në Kupën e Mbretit ndaj Real-it.

Kubo ishte një tjetër dështim. Ai ishte ndoshta edhe më tërheqës se Odegaard, pasi ishte pjesë e akademisë së Barcelona-s përpara se të detyrohej të kthehej në Japoninë e tij të lindjes, pasi FIFA e ndaloi klubin katalanas të regjistronte lojtarë të rinj.

Me të mbërritur në Madrid në verën e vitit 2019, Kubo iu bashkua ekipit të parë dhe bëri përshtypje në turneun e tyre parasezonal në Shtetet e Bashkuara. Por një marrëveshje huazimi erdhi në mënyrë të pashmangshme disa javë më vonë, dhe tre vjet më vonë, ai u largua përgjithmonë te Real Sociedad pasi dështoi të bënte një paraqitje të nivelit të lartë.

Kohët e fundit, megjithatë, ka pasur suksese. Vinicius u afrua nga Flamengo për 46 milionë euro vetëm 10 ditë pasi ai bëri debutimin e tij të parë për gjigantët brazilian. Dhe megjithëse iu deshën tre vjet për t’u vendosur në Madrid, anësori tani konsiderohet ndër më të mirët në botë në pozicionin e tij.

Ecuri të mirë ka pasur edhe Rodrygo. I nënshkruar një vit pas Vinicius për një tarifë po aq të madhe, anësorit iu dha më shumë kohë për të gjetur formën. Në 2021-22, ai shijoi një sezon të ri, duke shënuar nëntë gola në 49 paraqitje në të gjitha garat.

Por nuk ka pasur një lojtar si Endrick më parë. Shifrat janë befasuese për një lojtar kaq të ri: 170 gola në pesë sezonet e tij të fundit për ekipin e të rinjve dhe tre gola në gjashtë ndeshjet e tij të para për ekipin e parë, pasi ai i ndihmoi ata të vulosnin titullin e ligës.

Tashmë një anëtar i skuadrës së Brazilit U-20, Barça do të kishte dashur të kishte në dorë një tjetër yll samba. Kështu do të bënin edhe Paris Saint-Germain, Chelsea dhe një mori klubesh të tjera që ishin të lidhur me nënshkrimin e tij.

Megjithatë, në vend të kësaj, ishte Real-i, aftësia e të cilit për të treguar se ka një rrugë për lojtarët e rinj për të hyrë në ekipin e parë në një nga klubet më të mëdha në botë, ishte padyshim një faktor kyç në shitjen e Endrick.

Koha do të tregojë nëse Real Madrid-i ka nënshkruar me “Neymar-in e ardhshëm”, por ata të paktën e kanë mposhtur Barcelona-n në nënshkrimin e tij. Dhe pas 11 vitesh të gjata, kjo mund të mjaftojë për Florentino Perez.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore