Lajme

Emri i rremë që për pak ekspozoi komplotin për vrasjen e Thatcher-it


Pak pas mesditës së 15 shtatorit 1984, një i ri, me veshje elegante, hyri në hotelin Grand në Brighton.

Ai kërkoi një dhomë me pamje nga deti.

Recepsionistja i ofroi numrin 629, në katin e gjashtë.

I ftuari pagoi 180 paundë për tre netë.

Në kartën e regjistrimit, ai dha kombësinë e tij si anglez, adresën e tij si Braxfield Road, Londër dhe emrin e tij si Roy Walsh.

Kështu lindi një nga gjëegjëzat e mëdha të Telasheve.

Gati katër javë më vonë, në orën 2:54 të mëngjesit të 12 tetorit, qëllimi i të ftuarit u zbulua kur një bombë në dhomën 629 shpërtheu.

Ajo rrafshoi dhomat ngjitur dhe shkaktoi një valë shpërthimi që copëtoi çatinë.

Një pirg oxhaku prej pesë tonësh u rrëzua në dhomat poshtë, duke u përpirë në rrugën e tij.

IRA kishte shpresuar të vriste kryeministren, Margaret Thatcher, dhe të spastronte kabinetin e saj.

Kjo, në mbrëmjen e fundit të konferencës së partisë Konservatore.

Ajo mbijetoi – orteku vdekjeprurës nuk e kapi suitën e saj.

Pesë persona vdiqën dhe 34 u plagosën, përfshirë Norman Tebbit dhe gruan e tij, Margaret.

Sulmi më i guximshëm ndaj shtetit britanik që nga komploti i barutit të vitit 1605.

Ajo shkaktoi një gjueti të gjerë që çoi tetë muaj më vonë në kapjen dramatike të bombarduesit, Patrick Magee.

Ai u dënua me burgim të përjetshëm.

Një enigmë mbeti.

Pse Magee përdori pseudonimin Roy Walsh?

Walsh ishte një anëtar i mirënjohur i IRA-s (Ushtria e Përkohshme Republikane Irlandeze).

Ky kishte qenë operacioni më i mundimshëm në historinë e IRA-s, me vite planifikimi, aspak në dorë të rastësisë.

Megjithatë, zgjedhja e pseudonimit nga Magee kishte vënë në rrezik gjithçka.

Ai i dha policisë një të dhënë që mund të kishte çuar në zbulimin e bombës.

Arsyeja e mundshme për veprimin e jashtëzakonshëm të Magee lidh historinë republikane irlandeze, psikologjinë e IRA-s dhe marrëveshjen e së Premtes së Mirë.

Është versioni IRA i Rosebud, fjala që zhbllokon misterin në filmin Citizen Kane.

Vetëm tani, ndërsa Mbretëria e Bashkuar përgatitet të shënojë 10-vjetorin nga vdekja e Thatcher-it dhe 25 vjet nga marrëveshja e paqes, ka dalë në pah historia.

Kur, për një artikull të Guardian në 2021, e pyeta Magee për pseudonimin, ai tha se nuk kishte asnjë rëndësi të fshehur – ishte një zgjedhje e rastësishme e minutës së fundit.

Kjo është e pabesueshme. IRA e kishte ndjekur Thatcher-in që nga grevat e urisë të vitit 1981.

Brighton ishte një mundësi e vetme që pasoi një planifikim të hollësishëm: skautët kishin vëzhguar konferencat e mëparshme të partisë dhe një inxhinier ndërtimi kishte inspektuar arkitekturën e Grandit.

Magee ishte një bombardues me përvojë – një “operator” i përpiktë në gjuhën e IRA-s – dhe mund të bënte një theks bindës anglez.

Megjithatë, zgjedhja e tij e pseudonimit i rrezikoi të gjitha, sepse aty ishte Roy Walsh i vërtetë – një shoku Provo nga Belfasti i njohur për autoritetet angleze.

Walsh ishte kapur me pjesën tjetër të një ekipi të IRA-s në vitin 1973 pasi kishte vendosur dy makina bomba në Londër.

Në vitin 1984, Walsh kishte kaluar 11 vjet në burgjet angleze, duke zhvilluar një rebelim të ashpër, shpesh të vetmuar, kundër robëruesve të tij – një tjetër front në rezistencën e IRA-s.

Ai drejtoi protestat, sfidoi rojet, u grind, u përpoq të arratisej, duke çuar në blloqe ndëshkimi dhe izolim.

Andersonstown News në Belfast intervistoi familjen e tij, e cila u ankua për keqtrajtim gjatë vizitave.

Deri më sot, ish-anëtarët e IRA-s debatojnë nëse Magee e ktheu tentativën për vrasjen e Zonjës së Hekurt në një homazh për Walsh-in.

Të dy ishin anëtarë të Departamentit të Anglisë, njësia elitare e IRA-s e ngarkuar me eksportimin e luftës përtej Detit Irlandez.

Operacione të tilla kishin një prejardhje të gjatë republikane, duke filluar me një karrocë dore me eksplozivë jashtë burgut Clerkenwell të Londrës në 1867, e ndjekur nga dinamitët fenian në vitet 1880.

Lufta e armatosur kërkoi legjitimitet në vazhdimësi – një pishtar rezistence që kaloi brez pas brezi.

Për pseudonimin e tij në vitin 1973, Walsh kishte zgjedhur Tom Clarke, emrin e një feniani të njohur që kishte bombarduar Londrën viktoriane.

Duke përdorur emrin Roy Walsh, Magee e lidhi veten dhe sulmin e Brighton-it me një vëllazëri të nderuar, sekrete të dedikuar për t’i dhënë fund sundimit britanik në ishullin e Irlandës.

Zgjedhja mund të shihet gjithashtu si një tallje ndaj policisë që do ta gjuante atë.

Por rrezikonte të ekspozonte komplotin.

Shërbimet e sigurisë e dinin se IRA kishte kohëmatës të sofistikuar që mund të shpërthyen bomba të vendosura javë përpara një vizite VIP.

Një spastrim i Grandit përpara konferencës Konservatore mund të kishte përfshirë një rishikim të të ftuarve të mëparshëm – dhe të zgjonte kuriozitetin tek ai që ndante emrin e një bombarduesi të burgosur të IRA-s.

Ishte një rrezik i vogël, i panevojshëm.

“Për disa arsye të jashtëzakonshme, ai zgjodhi emrin e njërit prej bombarduesve të Londrës”, tha Michael Hayes, një planifikues i IRA-s që dërgoi Magee në Brighton. “Nuk mund të pajtohesha kurrë me këtë. E quajta idiot”.

Por Magee ia doli. IRA e kishte mbajtur operacionin të fshehtë.

Agjencitë e inteligjencës nuk e kishin idenë se çfarë po ndodhte.

Policia e Sussex bëri vetëm një kontroll të përciptë në Grand.

Frika e tyre nuk ishte një bombë që rridhte, por minatorët goditës që sulmuan konferencën.

Gabimet e sigurisë ishin një dështim i imagjinatës – askush që nga Guy Fawkes nuk ishte përpjekur të hidhte në erë qeverinë.

Thatcher ishte në suitën e Napoleonit në katin e parë, pesë kate poshtë dhomës 629.

Sikur të ishte në banjën e saj, e cila ishte dëmtuar rëndë, pothuajse me siguri do të ishte vrarë, ose të paktën do të ishte plagosur rëndë.

Ajo ishte në sallë pritjeje, ende duke punuar. Edhe atje, ajo mund të kishte vdekur.

Por për një gjeometri të çuditshme, kaskada e muraturës mund të ishte përplasur në tavan.

Pamja e konservatorëve të përgjakur dhe të mbushur me pluhur që po dilnin nga rrënojat tronditi Britaninë dhe botën.

Disa orë më vonë, Thatcher mbajti një fjalim sfidues – ajo insistoi që konferenca të vazhdonte – që edhe kritikët e saj e lavdëruan. Ishte momenti i saj më i bukur.

Policia nxori kartat e regjistrimit nga rrënojat dhe u fokusua te mysafirët që kishin qëndruar në dhomat e katit të gjashtë.

Kur detektivët vizituan Braxfield Road, askush nuk kishte dëgjuar për Roy Walsh.

Hetimi u fokusua në zbulimin e identitetit të banorit misterioz të dhomës 629.

Me supozimin se sulmuesi kishte një lloj identiteti për të mbështetur pseudonimin, detektivët kapën zyrën e pasaportave, zyrat e licencave të shoferit dhe regjistrat e lindjeve, vdekjeve dhe martesave, duke grumbulluar shumë Roy Walsh, të cilët të gjithë u kontrolluan dhe u eliminuan.

Kishte një apel në Crimewatch të BBC TV për informacion në lidhje me të ftuarin e njohur si Roy Walsh.

Apeli publik tronditi Roy Walsh-in e vërtetë, i cili ishte në burgun Wandsworth.

Ai nuk kishte njohuri paraprake për sulmin në Brighton dhe kishte dëgjuar për të në lajme.

Fakti që policia po kërkonte një të dyshuar me emrin e tij e hutoi Walsh-in – dhe i shqetësoi rojet e tij.

Ishte një rastësi, një lloj mesazhi, një kërcënim? I burgosuri ka shfrytëzuar mundësinë për levë.

Scotland Yard përfundimisht përputhi një printim në kartën e regjistrimit me një në dosjen e tyre për Patrick Magee.

Në qershor 1985, detektivët skocezë sulmuan një apartament në Glasgow dhe arrestuan Magee dhe katër anëtarë të tjerë të IRA-s, të cilët po planifikonin një sulm me bomba në Angli.

Ai u dënua me rekomandim që të vuante të paktën 35 vjet.

Në nëntor 1985, Thatcher nënshkroi marrëveshjen anglo-irlandeze, një traktat historik që i dha Dublinit një rol të kufizuar në Irlandën e Veriut.

Ai ndihmoi në hapjen e rrugës drejt procesit të paqes që kulmoi me marrëveshjen e së Premtes së Mirë të vitit 1998.

Sipas kushteve të tij, të burgosurit paraushtarakë duhej të liroheshin.

Një vit më pas, Magee u largua nga burgu i Maze, pasi kishte kryer 14 vjet.

Në një nga ironitë e Telasheve, gruaja që kishte tentuar ta vriste pa dashje e ndihmoi lirimin e tij të parakohshëm.

Ka një kod në histori. Pas lirimit të tij, Magee takoi një figurë me pamje të thërrmuar në Falls Road në Belfast, duke shitur bileta lotarie për ish të burgosurit.

“Pat!” – thirri burri. Ishte Roy Walsh.

“Pat”, përsëriti ai, “më jep një paund”.

Ishte një takim surreal.

Burrat mezi po e njihnin njëri-tjetrin.

Magee i dorëzoi një paund dhe Walsh i dha një biletë.

I pyetur se çfarë emri duhet të vihet në cung, Magee u përgjigj: “Kujdesi për Roy Walsh?”

Walsh nuk pyeti për pseudonimin në Brighton dhe Magee nuk dha një shpjegim vullnetar, në përputhje me etiketën operacionale të IRA-s.

Deri më sot, Walsh thotë se nuk e di pse Magee përdori emrin e tij.

Ai me shaka i referohet Magee si “Pat mashtruesi”.

Marrë dhe përshtatur nga The Guardian për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore