Pajisje

Elon Musk tha se çipi i tij i trurit Neuralink mund të ndihmojë në trajtimin e obezitetit. Shkencëtarët thonë se kjo nuk është e pamundur


Elon Musk beson se çipi i tij i trurit Neuralink mund të ndihmojë në trajtimin e obezitetit. Ekspertët thonë se ëndrra e miliarderit nuk është aq e largët sa mund të duket.

“Unë nuk mendoj se është më e pabesueshme” i tha Insider profesor Andrew Jackson, një ekspert në ndërfaqet nervore në Universitetin e Newcastle.

Musk e bëri sugjerimin në një intervistë në TED më 14 prill, duke shtuar kështu “obezitetin morbid” në një listë në rritje të sëmundjeve që ai beson se Neuralink mund të ndihmojë në trajtimin.

Ekspertët e intervistuar nga Insajder thanë se një çip truri i disponueshëm në treg për të luftuar obezitetin ishte shumë larg, por koncepti ishte mbështet nga shkenca e duhur.

Testet e hershme japin rezultate të përziera
Disa studiues janë aq të sigurt në teknologjinë e implanteve të trurit saqë kanë kaluar në provat e hershme – të cilat kanë marrë rezultate të përziera.

Një provë që përfshinte gjashtë persona me obezitet përfshiu një implant truri që transmetonte pulse të shpeshta elektrike. Sipas Elemental, një pjesëmarrës humbi më shumë se 45 kilogram, tre humbën pak peshë, por jo një sasi të konsiderueshme, dhe dy të tjerët nuk humbën peshë fare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore