Pajisje

Elon Musk përsërit qëndrimin e tij: “AI ka nevojë për rregullim”


Elon Musk, miliarderi dhe CEO i Tesla-s, si dhe pronari i Twitter-it, përsëriti sërish qëndrimin e tij se duhet të ketë një “pauzë” në zhvillimin e Inteligjencës Artificiale (AI) dhe se sektori i AI-s ka nevojë për rregullim.

Gjatë eventit VivaTech në Paris, Musk shprehu shqetësimin e tij ne lidhje me AI. “Ka një rrezik të vërtet që super-inteligjenca artificiale të ketë pasojë negative, jam në favor të rregullimit të AI-s”, shtoi ai.

Elon Musk Unveils Neuralink Brain-Computer Interface, Wants To Have Human Trials In 2020

Musk në këtë panair ka folur gjithashtu edhe për Tesla-n e Neuralink.

Miliarderi deklaroi se Tesla është gati të kompletojë kapacitetin e automjeteve plotësisht autonome.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore