Pajisje

Elon Musk: Neuralink pritet të nisë këtë vit testimin tek njerëzit


Elon Musk ka njoftuar se startup-i për çipat e trurit Starlink pritet të fillojë testimin në njerëz këtë vit. Musk i ka bërë deklaratat gjatë eventit VivaTech në Parisë.

Ai u shpreh se duket se testi i parë do të zhvillohet më vonë gjatë këtij viti. Ky njoftim vjen pasi muajin e kaluar Neuralink, startup-i tjetër i Musk, ka marrë lejen nga Administrata amerikane e Ushqimit dhe e Barnave (FDA) për të zhvilluar testin e parë klinik tek njerëzit.

Ky është moment i rëndësishëm për Neuralink, pasi kompania përballet me hetime amerikane mbi trajtimin e eksperimenteve me kafshë.

Gjatë ngjarjes në Parisë, Musk foli edhe për Tesla. Ai tha se kompania është shumë afër krijimit të automjeteve të plota autonome.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore