Teknologji

Elon Musk dukej se po tallej me peshën e Bill Gates në një grindje rreth zvogëlimit të Tesla stock


Elon Musk postoi një meme të Bill Gates në Twitter që dukej se tallej me peshën e bashkëthemeluesit të Microsoft të premten.

Meme paraqiste një foto të Gates së bashku me një emoji burri shtatzënë.

Tekstet e zbuluara tregojnë Musk duke pyetur Gates: “A keni ende një pozicion të shkurtër gjysmë miliardë dollarësh ndaj Tesla?”

Gates u përgjigj: “Më vjen keq që them që nuk e kam mbyllur”. Ai shtoi: “Unë do të doja të diskutoja mundësitë e filantropisë.”

Musk u duk se mbylli partneritetin e mundshëm, duke shkruar: “Më falni, por nuk mund ta marr seriozisht filantropinë tuaj për ndryshimet klimatike kur ju keni një pozicion kundër Tesla-s, kompanisë që bën maksimumin për të zgjidhur ndryshimet klimatike.”

Gates duket se më parë kishte kritikuar themeluesin e SpaceX kur ai u pyet për pikëpamjet e tij vitin e kaluar mbi fokusin e disa miliarderëve në udhëtimin në hapësirë.

“Hapësira? Kemi shumë për të bërë këtu në Tokë,” tha Gates në një intervistë me James Corden. Komentet e tij erdhën vetëm një javë pasi SpaceX përfundoi misionin e tij të parë tërësisht civil në orbitë.

Tesla dhe Fondacioni Bill dhe Melinda Gates nuk iu përgjigjën kërkesave të Insajderit për koment të bëra jashtë orarit normal të punës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore