Aplikacione

Elon Musk akuzohet për tregti të brendshme në padinë mbi Dogecoin


Elon Musk po akuzohet për tregtim të brendshëm në një padi të propozuar nga investitorët.

Sipas tyre, shefi ekzekutiv i Tesla-s manipuloi kriptomonedhën Dogecoin, duke i kushtuar atyre miliarda dollarë.

Në një paraqitje në gjykatën federale të Manhatanit, investitorët thanë se Musk përdori postimet në Twitter, ndikuesit e paguar në internet, paraqitjen e tij në vitin 2021 në Saturday Night Live të NBC dhe “marifete të tjera publicitare” për të tregtuar me fitim në kurriz të tyre.

Investitorët thanë se kjo përfshinte edhe rastin kur Musk shiti rreth 124 milionë dollarë Dogecoin në prill pasi ai zëvendësoi logon blu të Twitter me logon e qenit të Dogecoin, duke çuar në një rritje prej 30 për qind të çmimit të Dogecoin.

Një “kurs i qëllimshëm i lehjes së karnavaleve, manipulimit të tregut dhe tregtimit të brendshëm” i mundësoi Musk të mashtrojë investitorët dhe të promovojë veten dhe kompanitë e tij, thuhet në dosje.

Musk bleu Twitter tetorin e kaluar. Ai gjithashtu drejton SpaceX, një prodhues raketash dhe anijesh kozmike, si dhe prodhuesin e makinave elektrike Tesla.

Investitorët kanë akuzuar Musk, njeriun më të pasur në botë, se ka rritur qëllimisht çmimin e Dogecoin gjatë dy viteve dhe më pas e ka lënë atë të rrëzohet.

Ata përfshinë akuzat e tyre të fundit në një ankesë të tretë të amenduar të propozuar, në një proces gjyqësor që filloi qershorin e kaluar.

Musk dhe Tesla kishin kërkuar në mars një refuzim të ankesës së dytë të ndryshuar, duke e quajtur atë një “vepër fantastike të trillimit”, dhe më 26 maj thanë se një amendament tjetër ishte i pajustifikuar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore