Lajme

Ellen Church, stjuardesa e parë grua


Ellen Church, stjuardesa e parë grua që fluturoi me avion, bëri historinë më 15 maj të vitit 1930. Ajo bëri itinerarin 2o orësh nga Oakland me një avion Boeing Air Transport.

Church, sipas Muzeut Kombëtar të Ajrit dhe Hapësirës, ​​ishte një infermiere nga Iowa. Ajo ishte një pilot e licencuar dhe dëshironte të punësohej nga një kompani ajrore kryesore, një ide që ishte shumë përpara kohës së saj.

Por Church iu drejtua Steve Simpson, menaxherit të zyrës së Transportit Ajror Boeing të San Franciskos, me idenë radikale të atëhershme për të vendosur infermiere gra në avionë.

Church kish dashur të bëhej një pilote, por e kuptoi se nuk kishte asnjë shans në atë kohë. Në vend të kësaj, ajo bindi Simpson dhe Boeing Air Transport, që më vonë u bë United Airlines, për praninë e grave që mund të ndihmonin në lehtësimin e frikës së publikut për të fluturuar.

Church zhvilloi përshkrimin e punës dhe programin e trajnimit për klasën e parë të tetë stjuardesave, të quajtur “tetë origjinalet”.

Fluturimi i parë i Church si një stjuardesë grua përfshinte 13 ndalesa për 14 pasagjerë. Ajo shërbeu vetëm tetëmbëdhjetë muaj pasi u përfshi në një ambient automobilistik.

Pas shërimit të saj ajo u kthye në infermiere, dhe periudha e punës si stjuardesë kishte mbaruar. Sidoqoftë, ideja e saj transformoi industrinë e linjave ajrore. Një aksident me kalë i dha fund jetës së saj në 1965.

Aeroporti i qytetit të lindjes së Church në Cresco, Iowa, quhet Ellen Church Field për nder të saj.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore