Financa

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar “do të tkurret për dy vjet me rritjen e eurozonës dhe SHBA-ve”


Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të tkurret këtë vit dhe vitin pasardhës.

Të paktën kështu rezulton sipas një raporti, i cili dallon se inflacioni kokëfortë dhe mungesa e punëtorëve do të dëmtojnë perspektivat për rritje më shumë sesa presin shumica e analistëve.

Instituti Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare (PIIE) ka zbuluar se një rënie e PBB-së këtë vit prej 0.3 për qind do të pasohet nga një rënie prej 0.2 për qind vitin e ardhshëm.

Kjo teksa eurozona dhe SHBA-të janë në rrugën e rritjes këtë vit dhe vitin e ardhshëm.

Përpara parashikimeve të rishikuara nga Fondi Monetar Ndërkombëtar brenda dy javësh, të cilat pritet të tregojnë zgjerimin e Mbretërisë së Bashkuar këtë vit dhe organizimin e një rikuperimi modest në vitin 2024, presidenti i PIIE, Adam Posen, ka thënë se ishte i zymtë për perspektivat e vendit.

Posen ka thënë  se faktorët që lidhen me dobësinë themelore të ekonomisë së Mbretërisë së Bashkuar dhe pasojat nga Brexit do ta linin pas ndërsa shumica e ekonomive të tjera të zhvilluara do të zgjeroheshin.

Sipas tij, Mbretëria e Bashkuar po vuan edhe nga një rimëkëmbje e pabarabartë që bëri të përfitonin familjet me gjendje më të mirë, ndërsa gjysma e poshtme e shkallës së të ardhurave vazhdoi të ndikohej nga rënia e të ardhurave reale.

Në të kundërt, familjet me të ardhura të ulëta në SHBA dhe eurozonë kishin dalë më mirë në rimëkëmbjen nga pandemia dhe pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Sakaq, shkurtimet e shpenzimeve qeveritare vitin e ardhshëm do të zvarritin gjithashtu rritjen ekonomike.

Banka qendrore mbajti normat në 5.25 për qind javën e kaluar dhe bastet në tregjet financiare treguan se investitorët presin që nuk do të ketë asnjë ndryshim në mbledhjen e ardhshme në nëntor.

Posen ka thënë se lëvizja tjetër mund të jetë në rritje nëse inflacioni rezulton të jetë më kokëfortë nga sa parashikojnë parashikimet e bankës qendrore, pavarësisht nga një dobësim i rritjes ekonomike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore