Financa

Ekonomia e Kinës pëson goditje pasi aktiviteti i fabrikave ngadalësohet


Ekonomia e Kinës ka shfaqur shenja të mëtejshme të vrullit të ngadaltë teksa aktiviteti i fabrikave është ngadalësuar.

Çka ka shtuar presionin ndaj Presidentit Xi Jinping që të ndërmarrë veprime më të forta për të nxitur rritjen, ditë përpara se Pekini të hapë ngjarjen e tij kryesore politike vjetore.

Dobësia e vazhdueshme – e cila ka qenë duke u tkurrur për pesë muaj rresht dhe çdo muaj që nga marsi deri në shtator – vjen ndërsa Pekini do të hapë sesionin vjetor të martën të Kongresit Kombëtar Popullor.

Mijëra delegatë nga i gjithë vendi do të zbresin në Pekin për takimin, ku Partia Komuniste kineze në pushtet do të shpallë objektivat e saj për rritjen ekonomike, stimulin fiskal dhe shpenzimet ushtarake për vitin.

Po ashtu do të bëjë me dije ndryshimet e mundshme të personelit të lartë dhe prioritetet e politikave.

Takimi vjen teksa politikëbërësit po përballen me një ngadalësim shumëvjeçar në sektorin e pronave, deflacion të rrënjosur dhe ndjenjën e dobët të investitorëve, me investimet e huaja direkte që arrijnë një nivel të ulët rekord, të cilin ata po përpiqen ta kompensojnë duke u fokusuar në prodhimtarinë e nivelit të lartë dhe investimet në infrastrukturë.

“Kombinimi i dobësimit të rritjes, rënies së besimit, deflacionit të rrënjosur, një shkrirje e pasurive të paluajtshme dhe rënies së tregjeve financiare duhet të jetë një thirrje e qartë për politikëbërësit që të veprojnë me vendosmëri dhe shpejt”, ka dalluar Eswar Prasad, profesor i ekonomisë në Universitetin Cornell.

Analistët presin që Pekini të shpallë një objektiv rritjeje për vitin 2024 prej rreth 5 për qind. Kjo do të ishte e njëjtë me shifrën e vitit të kaluar, e cila ishte më e ulëta në dekada.

Por do të jetë më e vështirë për t’u arritur këtë vit për shkak të mungesës së një efekti bazë të ulët nga pandemia që favorizoi rritjen në vitin 2023.

Analistët kanë veçuar gjithashtu që besimi i konsumatorëve dhe investitorëve mbeti relativisht i ulët.

“Në përgjithësi, të dhënat e prodhimit dhe konsumit nga shkurti sugjerojnë që si korporatat ashtu edhe konsumatorët të qëndrojnë të kujdesshëm”, ka paralajmëruar Larry Hu, kryeekonomist i Kinës.

Ai ka vënë në dukje se muaji përmbante më pak ditë pune se zakonisht për shkak të vitit të ri hënor, duke e bërë atë një tregues më pak të besueshëm të shëndetit ekonomik.

Përpara publikimit të të dhënave, kryeekonomisti kinez Ting Lu ka thënë se treguesit ekonomikë në janar dhe shkurt të marrë së bashku duhet të tregojnë një pamje më të plotë.

“Treguesit kryesorë të rritjes ka të ngjarë të tregojnë një ngadalësim me bazë të gjerë në normat e tyre të rritjes nga viti në vit në janar-shkurt nga dhjetori i vitit të kaluar, pasi efekti bazë për shkak të valës së daljes së COVID në fund të vitit 2022 u qetësua”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore