Financa

Ekonomia britanike parashikohet të tkurret me 0.3% këtë vit, thotë FMN


Ekonomia britanike pritet të tkurret këtë vit dhe do të jetë në pjesën e pasme të vendeve kryesore të G7-s në një kohë kur një shpërthim i ri i trazirave financiare kërcënon ngadalësimin e rimëkëmbjes globale.

Të paktën kështu ka paralajmëruar Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Duke theksuar rreziqet në rritje të një uljeje të vështirë për vendet e zhvilluara, organi me bazë në Washington veçoi Mbretërinë e Bashkuar dhe zonën e euros si të prekura veçanërisht nga rritja e kostove të energjisë dhe inflacioni më i lartë.

FMN e rishikoi vlerësimin e saj për rritjen e Mbretërisë së Bashkuar këtë vit nga -0.6 për qind e tre muajve më parë, por ende priste që ekonomia të tkurret me 0.3 për qind.

Kancelari Jeremy Hunt ka thënë se FMN-ja e kishte përmirësuar Mbretërinë e Bashkuar me më shumë se çdo vend tjetër i G7-s.

“FMN tani thotë se jemi në rrugën e duhur për rritjen ekonomike. Duke iu përmbajtur planit, ne do të përgjysmojmë inflacionin këtë vit, duke lehtësuar presionin mbi të gjithë”, ka shtuar ai.

Rachel Reeves, homologja laburiste e Hunt, ka thënë se parashikimet e FMN-së treguan se sa Britania vazhdoi të mbetet prapa në skenën globale.

“Kjo ka rëndësi jo vetëm sepse 13 vjet rritje të ulët nën konservatorët po dobësojnë ekonominë tonë, por sepse është arsyeja pse familjet janë në gjendje më të keqe, duke u përballur me një ndëshkim hipotekor konservator dhe duke parë standardet e jetesës që bien me shpejtësinë e tyre më të shpejtë që nga fillimi i regjistrimeve”, ka vijuar ajo.

Pasi ishte ekonomia me rritjen më të shpejtë në vitin 2022, Mbretëria e Bashkuar – së bashku me Gjermaninë – është një nga vetëm dy vendet e G7-s që parashikohet të tkurret në vitin 2023, sipas perspektivës ekonomike botërore të FMN-së (WEO).

Këshilltari ekonomik i fondit, Pierre-Olivier Gourinchas, ka thënë se Mbretëria e Bashkuar nuk do të kishte lehtësim të hershëm nga kriza e saj e kostos së jetesës, e cila e ka çuar normën vjetore të inflacionit në 10.4 për qind dhe vetëm një rikthim modest në rritje prej 1 për qind vitin e ardhshëm, kur pritet të mbahen zgjedhjet e përgjithshme.

“Ne vazhdojmë të parashikojmë një recesion në vitin 2023, për shkak të ndikimit mjaft të mprehtë të rritjes së çmimeve të energjisë, shtrëngimit të politikës monetare dhe disa shtrëngimeve të kushteve financiare”, ka thënë Gourinchas.

“Vlerësimi ynë i përgjithshëm është se ky do të jetë një vit sfidues për Mbretërinë e Bashkuar, por rritja do të rritet në vitin 2024”, ka shtuar ai.

FMN priste që rritja globale të ngadalësohej nga 3.4 për qind në vitin 2022 në 2.8 për qind këtë vit – me rreziqet të një lehtësimi edhe më të mprehtë, nëse problemet e muajit të kaluar që prekin bankat rajonale amerikane rezultojnë të jenë simptomatike të një sëmundjeje më të përhapur.

Kurse WEO ka bërë me dije se ngadalësimi i aktivitetit ishte përqendruar në vendet e pasura, me normën e rritjes për ekonomitë e përparuara që parashikohet të ngadalësohet nga 2.7 për qind në vitin 2022 në 1.3 për qind në vitin 2023.

Gourinchas ka thënë se në sipërfaqe, ekonomia globale dukej e gatshme për një rimëkëmbje graduale pas pengesave të shkaktuara nga pandemia globale dhe pushtimi i Rusisë në Ukrainë.

“Sidoqoftë, nën sipërfaqe po krijohen turbulenca dhe situata është mjaft e brishtë, siç na kujtoi periudha e fundit e paqëndrueshmërisë bankare”, ka vijuar ai.

Sipas tij, FMN mbështeti bankat qendrore në vendosmërinë e tyre për të ulur inflacionin nga niveli më i lartë në katër dekada, por pranoi se normat më të larta të interesit mund të ekspozojnë problemet themelore në sistemin financiar.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore