Lajme

Eklipsi hënor i së premtes, i rrallë në 580 vjet


Orët e para të mëngjesit të së premtes së 19 nëntorit do të mirëpresin eklipsin më të gjerë hënor në 580 vitet e fundit.

Gjatë paradites, eklipsi do të duket më qartë, pasi pritet që 97 për qind e Hënës të errësohet nga hija e Tokës.

Referuar agjencisë hapësinore, NASA, ai do të jetë më i dukshëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanada e Meksikë, si dhe në një pjesë të Amerikës së Jugut, Australisë dhe Kinës.

Gjatë eklipsit, Hëna do të jetë në pikën më të largët nga Toka, duke ngadalësuar orbitën e saj dhe duke zgjatur kohën që duhet për të dalë nga pjesa më e errët e hijes së planetit.

Kjo, teksa së bashku me Diellin do të jenë në një linjë.

NASA ka parashikuar gjithashtu se eklipsi do të zgjasë mbi 3 orë e 28 minuta, çka do ta bëjë atë eklipsin më të gjatë të pjesshëm hënor në 580 vjet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore