Lajme

Ekipi i Navalny thotë se ai ‘është zhdukur’ në sistemin e burgjeve të Rusisë


Politikani rus i opozitës, Alexei Navalny, është larguar nga kolonia penale ku ishte burgosur që nga mesi i vitit të kaluar dhe vendndodhja e tij aktuale nuk dihet, thanë aleatët e tij të hënën.

Ndihmësit e Navalny-t janë përgatitur për transferimin e tij të pritshëm në një koloni të “regjimit të posaçëm”, nota më e ashpër në sistemin e burgjeve të Rusisë, pasi ai u dënua në gusht me 19 vjet burg shtesë mbi 11 vjet e gjysmë që ishte tashmë duke shërbyer.

Procesi i lëvizjes së të burgosurve me hekurudhë nëpër territorin e gjerë të Rusisë mund të zgjasë me javë të tëra, me avokatët dhe familjet që nuk mund të marrin informacion për vendndodhjen dhe mirëqenien e tyre derisa të arrijnë në destinacionin e tyre.

Ishte e paqartë nëse Navalny ishte tashmë në tranzit në një burg të ri.

Zëdhënësja e Navalnyt, Kira Yarmysh, tha se stafi në objektin IK-6 në Melekhovo, 235 kilometra në lindje të Moskës, i kishte thënë avokatit të tij që po priste jashtë se lideri i opozitës nuk ishte më në mesin e të burgosurve të tij.

“Ne nuk e dimë se ku është ai tani. Ai mund të jetë në çdo koloni të regjimit special dhe ka rreth 30 prej tyre në Rusi, në të gjithë Rusinë,” i tha ajo Reuters. “Ne do të përpiqemi të shkojmë në çdo koloni që ka dhe ta kërkojmë atë”.

Shtetet e Bashkuara thanë se ishin thellësisht të shqetësuara.

“Ai duhet të lirohet menjëherë. Ai kurrë nuk duhet të ishte burgosur në radhë të parë,” tha zëdhënësi i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Zhdukja e Navalnyt vjen në fillim të periudhës së fushatës për zgjedhjet presidenciale, në të cilat Vladimir Putin konfirmoi të premten se do të kandidojë për një mandat tjetër gjashtë-vjeçar.

Ekipi i Navalny po përgatitet për të filluar një fushatë “anti-Putin” dhe zhdukja e Navalny nuk do ta ndalojë përpjekjen, tha Yarmysh.

“Për momentin ai është plotësisht i vetëm dhe është fjalë për fjalë në duart e njerëzve që dikur u përpoqën ta vrasin. Nuk e dimë se çfarë do të bëjnë. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të flasim për të dhe të përpiqemi ta gjejmë atë. sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ajo.

“Ka të bëjë me jetën, shëndetin dhe sigurinë e tij”.

Ndihmësi i Navalny, Leonid Volkov, postoi në X se koha ishte “0% rastësi dhe 100% kontroll i drejtpërdrejtë manual politik nga Kremlini”.

Ai shtoi: “Për Putinin nuk është sekret se kush është kundërshtari i tij kryesor në këto “zgjedhje”. Dhe ai dëshiron të sigurohet që zëri i Navalny të mos dëgjohet.”

Kremlini dhe shërbimi rus i burgjeve nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment. Putin dhe zëdhënësi i tij theksojnë se nuk i referohen kurrë Navalny me emër në një përpjekje për ta portretizuar atë si politikisht të parëndësishëm. Thonë se ai trajtohet si çdo i burgosur tjetër.

Ndihmësi i Navalny, Lyubov Sobol tha për Reuters: “Ne jemi të shqetësuar për gjendjen e shëndetit të tij dhe po përpiqemi të zbulojmë saktësisht se ku është ai tani, por kjo është e vështirë për t’u bërë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore