Lajme

Ekipet në Islandë në përpjekje për të shpëtuar delet e bllokuara nga vullkani


Një operacion i guximshëm është duke u nisur për të shpëtuar më shumë se 200 dele të lëna nga fermerët pas një shpërthimi vullkanik pranë qytetit të evakuuar Islandez të Grindavik.

Me llavën e shkrirë që u vë flakën shtëpive dhe sipërfaqen e tokës së plasaritur, ekipet e shpëtimit po kërkojnë të nxjerrin rreth 270 kafshë nga fushat e tyre.

Kafshët, të cilat nuk janë ushqyer apo ujitur për ditë të tëra, fillimisht nuk ishin caktuar si prioritet.

Aktivistët e mirëqenies së kafshëve ngritën alarmin pasi panë pamjet e makinerive të shtrenjta që merreshin nga zona e rrezikut dhe jo delet.

Një fermer kishte bindur ekipet e shpëtimit që ta ndihmonin të evakuonte 30 dele në skaj të qytetit të hënën në mbrëmje, por rreth 270 të tjerë janë të bllokuar në vende më të rrezikshme.

Grindavik, një qytet në jug-perëndim të ishullit, u evakuua fillimisht para Krishtlindjeve pasi vullkani Fagradalsfjall aty pranë shpërtheu më 18 dhjetor.

Në javët në vijim, disa fermerë duket se janë kthyer me bagëtinë e tyre.

Një shpërthim i madh pasues të dielën detyroi një evakuim të mëtejshëm, por delet duhej të braktiseshin në nxitim për të shpëtuar.

Anna Berg Samúelsdóttir, një anëtare e bordit të Shoqatës së Mirëqenies së Kafshëve të Islandës (Dýraverndarsamband Íslands), tha se autoritetet fillimisht nuk dukej se ishin të vetëdijshme që bagëtitë ishin ende në zonën e rrezikut.

“Vëmë re se gjërat shumë të shtrenjta kishin prioritet më të lartë se jeta e kafshëve, si p.sh. makinat e mëdha. Ata punonin të dielën. Kafshët qëndronin brenda zonave të mbyllura”.

“Nuk kanë ujë. Dje në mbrëmje u shpëtuan disa kafshë nga pronari i 30 deleve. Por atij iu desh të luftonte me autoritetet për ta bërë këtë”.

“Disa nga kafshët e mbetura janë në fusha. Kjo do të jetë edhe më problematike sepse kjo zonë është shumë e rrezikshme. Dhe pastaj disa nga kafshët janë mbyllur brenda. Dhe problemi është se delet janë në mes të qytetit ku është rreziku”.

Samúelsdóttir tha se ata ishin informuar të dielën për 247 dele në rrezik, por se numrat u përditësuan më vonë në afër 300.

“Të çarat po bëhen më të mëdha, më të thella. Dhe ka shumë të çara dhe ju nuk mund të shihni në sipërfaqe. Mund të duket sikur gjithçka është në rregull, por më pas ka një vrimë të madhe poshtë asfaltit ose tokës”.

Presidenti i Islandës, Guðni Th Jóhannesson, tha në një fjalim televiziv të dielën vonë se vendi po luftonte me forcat e jashtëzakonshme të natyrës.

Islanda ndodhet mbi një pikë të nxehtë vullkanike në Atlantikun verior dhe mesatarisht ka një shpërthim çdo katër deri në pesë vjet.

Shpërthimet e fundit nuk kanë shkaktuar vdekje të konfirmuara, por një person është zhdukur pasi raportohet se ra në një nga çarjet e krijuara.

Zyra meteorologjike islandeze tha në një deklaratë se zona ishte me rrezik të lartë dhe çarje të reja mund të hapeshin pa paralajmërim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore