Lajme

Egjipti refuzon propozimin për korridorin e evakuimit nga Gaza


Qeveria egjiptiane ka refuzuar çdo propozim për të krijuar korridore jashtë Gazës për palestinezët që ikin nga bombardimet hakmarrëse të Izraelit në Gaza, thotë një zyrtar i lartë egjiptian.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “The Times of Israel”.

Zyrtari, i cili flet në kushte anonimiteti sepse nuk ishte i autorizuar për të informuar mediat, po i përgjigjej zëdhënësit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, i cili tha se administrata Biden është në biseda aktive për të arritur një kalim të sigurt nga Gaza për civilët.

Egjipti është angazhuar me bisedime intensive me Izraelin dhe Shtetet e Bashkuara për të lejuar dërgimin e ndihmave dhe karburantit përmes pikës së tij të kalimit në Rafah.

Trupat izraelite përgatitin sulm tokësor në Gaza – Numri i viktimave nga sulmi i Hamasit kalon 1200 izraelitë, 950 palestinezë të vrarë

OBSH-ja bën thirrje për korridor humanitar në Gaza

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore