Stil

Edhe shpenzimi i parave për udhëtime ju bën të lumtur


Udhëtimi të bën të lumtur.

Dhe kjo është vërtetuar nga shumë studime se përgatitja e valixhes për udhëtim na ndryshon humorin.

Por një studim i fundit ka shkuar më tej. Ai pretendon se edhe shpenzimi i parave për udhëtime na sjell gëzim.

Hulumtimi u krye nga Thomas Gilovich, profesor në Universitetin Cornell në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në esenë e tij “Një jetë e mrekullueshme: konsumi i përvojës dhe ndjekja e lumturisë”, psikologu heton lidhjen midis blerjeve dhe lumturisë.

Cili është pazari që ju bën më të lumtur? Natyrisht, ai që lidhet me udhëtimin.

Është vlera e përvojës që mbetet përtej çdo të mire materiale që mund të blejmë, qoftë televizor apo telefon të ri.

Është gjithmonë përvoja e një udhëtimi që bëhet pjesë e identitetit tuaj shumë më tepër sesa një objekt.

Mendoni pak: a ka pasur ndikimin më të madh tek ju ai udhëtim i largët që bëtë në Japoni me miqtë disa vite më parë apo çanta që bletë vetë shtatorin e kaluar?

“Përvojat tona janë një pjesë më e madhe e vetes sonë sesa pasuritë tona materiale”, thekson Gilovich në studimin që u botua në Journal of Consumer Psychology.

“Ju mund t’i vlerësoni vërtet gjërat tuaja materiale. Ju madje mund të mendoni se një pjesë e identitetit tuaj është e lidhur me ato gjëra, por megjithatë ato mbeten të ndara nga ju. Përkundrazi, përvojat tuaja janë me të vërtetë një pjesë e juaja . Ne jemi shuma totale e përvojave tona”, shton ai.

15 gushti – mesi i muajit gusht – është edhe zyrtarisht një nga ato ditë që, domosdoshmërisht, duhet të kalohet në qetësi dhe lumturi.

Dhe, pavarësisht pushimeve në vazhdim, apo angazhimeve të tjera, është e nevojshme të zgjidhni se çfarë do të bëni.

Mund të bashkoheni me programet e miqve të vjetër, ose të krijoni të reja. Mund ta kaloni ditën në shoqërinë e mikut tuaj më të mirë, ose të qëndroni gjithë ditën me partnerin tuaj.

E rëndësishme është ta festojmë këtë ditë mes vere në mënyrën më të mirë të mundshme.

Nuk ka rëndësi nëse 15 gushti i këtij viti përkon me pushimet tuaja verore. Kudo që të jeni, është e nevojshme të planifikoni ditën për të festuar periudhën më intensive të verës , para përfundimit të saj.

Nëse miqtë tuaj janë larg, dhe ju jeni me pushime, bashkohuni me shokët e tjerë të udhëtimit. Do të jetë një mundësi e përkryer për të bërë miq të rinj dhe për të kaluar një ditë të paharrueshme.

Po sikur këtë vit, më 15 gusht, të bëheni të gjithë paksa fëmijë? Ndër gjërat për të bërë në mes të gushtit është edhe një ditë në parkun ujor. Kudo që të jeni këto ditë, shikoni parqet ujore në zonën tuaj.

Pastaj përfshini partnerin tuaj, mikun tuaj të përjetshëm ose një grup të tërë për të kaluar një ditë me argëtimin më të pastër dhe autentik.

Ose piknik. Gjithashtu në këtë rast është një aktivitet që mund të bëhet kudo, si me pushime buzë detit ashtu edhe në qytet.

Këshilla është të zgjidhni vendet ku natyra mbretëron. Edhe më mirë nëse ka zona të bukura me hije ku mund të vendosni batanijen tuaj të piknikut dhe të shijoni një ditë relaksi dhe shoqërinë e duhur.

Nuk ka qytet në botë që të mos organizojë një koncert. Dhe është pikërisht një ngjarje e tillë që futet kategorikisht në gjërat më sugjestive për të bërë në gusht.

Hidhini një sy faqeve të internetit institucionale të qytetit apo të vendit ku ndodheni dhe shikoni nëse kanë një koncert të planifikuar pikërisht për këtë ditë. Nëse po, këpucë të rehatshme dhe le të këndojmë!

Ndër gjërat për të bërë në gusht është edhe udhëtimi jashtë qytetit . Është një nga aktivitetet më të mira për të bërë për ata që nuk janë ende me pushime, ose ata që janë kthyer dhe e kanë të vështirë të largohen përsëri.

Në shoqërinë e miqve ose partnerit tuaj, hipni në makinë dhe arrini në një vend sugjestionues pak jashtë qytetit.

Nëse jeni të lodhur nga gjërat e zakonshme për të bërë më 15 gusht, mund të përfitoni nga kjo ditë për të shkuar në një ekskursion. Ju nuk keni nevojë të shkoni në anën tjetër të botës.

Kjo mund të jetë mundësia më e mirë për të zbuluar dhe rizbuluar anët e reja të vendit ku jetoni. Dhe përfitoni nga fakti që qytetet janë bosh, për t’i përjetuar si turistë.

Nëse të gjitha opsionet e listuara deri më tani nuk ju kanë bindur ende, atëherë mbetet opsioni në një park argëtimi.

Do të jetë si të jesh sërish një fëmijë, edhe më e bukur. Sidoqoftë, mos harroni të merrni pambuk sheqeri dhe kokoshka.

Nëse nuk ju pëlqen ta kaloni ditën mes njerëzve, mund të planifikoni një itinerar me makinë për të zbuluar disa nga panoramat më sugjestive të vendit ku ndodheni.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore