Lajme

Edhe DASH e mohon se do të dërgohen trupa të NATO-s në Ukrainë


Departamenti Amerikan i Shtetit është bërë organi i radhës, i cili pavarësisht pretendimit të presidentit francez, Emmanuel Macron, se nuk përjashtohet që NATO-ja të dërgojë trupa në Ukrainë, e ka mohuar këtë fakt.

Gjatë një deklarate për media, ka qenë zëdhënësi i DASH-it, Matthew Miller, ai i cili duke cituar fjalët e presidentit amerikan, Joe Biden, e ka hedhur poshtë këtë fakt.

“Sigurisht, çdo vend është i lirë të flasë për interesin e vet, por përveçse presidenti e bëri të qartë se SHBA nuk do të dërgojë trupa për të luftuar në Ukrainë, sekretari i përgjithshëm i NATO-s ka përjashtuar çdo trupë të NATO-s që të luftojë në Ukrainë”.

Ka qenë ky qëndrimi amerikan sa i takon çështjes.

Nga ana tjetër, një qëndrim kundër deklaratave të Macron ka ardhur edhe nga aleatët kryesorë të NATO-s, duke përjashtuar dislokimin e trupave perëndimore në Ukrainë.

Macron megjithatë, në deklaratën e tij, e kishte thënë se nuk kishte “konsensus” për dërgimin e ushtarëve perëndimorë në Ukrainë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka paralajmëruar për konflikt të drejtpërdrejtë nëse trupat e NATO-s vendosen atje.

Forcat ruse së fundmi kanë arritur përfitime në Ukrainë dhe Kievi ka bërë thirrje urgjente për më shumë armë.

Macron tha në një konferencë shtypi të hënën në mbrëmje: “Ne nuk duhet të përjashtojmë që mund të ketë nevojë për siguri që më pas justifikon disa elementë të vendosjes”.

“Por unë ju kam thënë shumë qartë se çfarë mban Franca si pozicionin e saj, që është një paqartësi strategjike që unë i qëndroj pranë”.

Udhëheqësi francez po fliste në Paris, i cili po pret një takim krize në mbështetje të Ukrainës, ku marrin pjesë krerët e shteteve evropiane, si dhe SHBA dhe Kanada.

Një pushtim i plotë i Ukrainës i nisur nga presidenti rus Vladimir Putin është tani në vitin e tretë, pa asnjë shenjë se lufta më e madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore mund të përfundojë së shpejti.

Komentet e Macron nxitën përgjigje nga vende të tjera evropiane dhe anëtare të NATO-s.

Presidenti i SHBA Joe Biden beson se “rruga drejt fitores” është ofrimi i ndihmës ushtarake “kështu që trupat ukrainase të kenë armët dhe municionet që u nevojiten për t’u mbrojtur”, thuhet në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë.

“Presidenti Biden ka qenë i qartë se SHBA-ja nuk do të dërgojë trupa për të luftuar në Ukrainë”, shtoi ai.

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se nuk kishte asnjë ndryshim në qëndrimin e rënë dakord se asnjë vend evropian apo shtet anëtar i NATO-s nuk do të dërgonte trupa në Ukrainë.

Zëdhënësi i kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak tha se vendi nuk kishte plane për një dislokim ushtarak në shkallë të gjerë në Ukrainë, përtej numrit të vogël të personelit që tashmë trajnon forcat ukrainase.

Zyra e kryeministres italiane Giorgia Meloni tha se “mbështetja e Italisë nuk përfshin praninë e trupave nga shtetet evropiane ose të NATO-s në territorin ukrainas”.

Peskov, në emër të Kremlinit, e quajti sugjerimin e Macron “një element të ri shumë të rëndësishëm” duke shtuar se nuk ishte absolutisht në interes të anëtarëve të NATO-s.

“Në atë rast, ne do të duhet të flasim jo për probabilitetin, por për pashmangshmërinë [e konfliktit të drejtpërdrejtë]”, tha ai.

Më herët, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg mohoi të konsideronte nëse trupat do të dërgoheshin në Ukrainë, megjithëse ai këmbënguli se aleanca do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën, e cila nuk është anëtare e NATO-s.

Ky qëndrim është bërë jehonë nga një numër vendesh anëtare të NATO-s, duke përfshirë Spanjën, Poloninë dhe Republikën Çeke.

Rusia ka një bollëk artilerie dhe është një forcë shumë më e madhe ushtarake se Ukraina, trupat e së cilës varen në mënyrë kritike nga armët moderne që ofrohen nga aleatët perëndimorë, veçanërisht nga SHBA.

Por miratimi i një pakete shumë të nevojshme ndihme prej 95 miliardë dollarësh (75 miliardë euro; 69 miliardë euro) nga SHBA – duke përfshirë 60 miliardë dollarë për Ukrainën – është përballur me një betejë të vështirë në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA.

SHBA është deri tani kontribuuesi më i madh i ndihmës ushtarake për Ukrainën dhe kishte dhënë 42.2 miliardë euro (36 miliardë paund; 45 miliardë dollarë) deri më 15 janar, treguan të dhënat e Institutit Kiel.

Gjermania renditet e dyta me angazhime prej 17.7 miliardë eurosh në të njëjtën periudhë kohore, e ndjekur nga Mbretëria e Bashkuar që ofroi 9.1 miliardë euro ndihmë ushtarake.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili mori pjesë në takimin e së hënës në Paris me video-lidhje, tha se “çdo gjë që bëjmë së bashku për t’u mbrojtur kundër agresionit rus shton sigurinë e vërtetë për kombet tona për dekadat e ardhshme”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore