Lajme

E vërteta pas çiftit të “spiunëve” që u arrestuan në Suedi


Këtë javë, një çift rus që jetonte në Suedi 20 vitet e fundit u arrestuan, bashkëshorti nën dyshimin se punonte për shërbimet e inteligjencës ruse.

Redaktori dhe gazetari investigativ i “Bellingcat”, Christo Grozev ka bërë disa hulumtime dhe zbulime interesante për fqinjët e tyre në Moskë.

Burri, gruaja dhe një anëtar i familjes u regjistruan si pronarë të banesës në tetor të vitit 1999, që ndodhet në rrugën Zorge 36 në Moskë.

Është e paqartë nëse ata kanë jetuar ndonjëherë në apartament, pasi çifti u zhvendos në Suedi menjëherë më pas.

Kjo ndërtesë është e mbushur plot me banorë interesantë.

Numri i banesës së çiftit të arrestuar në Suedi është 282, dhe pak poshtë korridorit është apartamenti 288, shtëpia e Denis Sergeev, i dyshuari i tretë për helmimin e Skripal-it.

Në mars të vitit 2018, Sergei Skripal, një shtetas britanik i cili dikur punonte si oficer i inteligjencës ruse, dhe vajza e tij, Yulia, gati vdiqën pasi ranë në kontakt me agjentin nervor “Novichok”.

Gjeneralmajor Andrey Averyanov, kreu i Njësisë 29155 të GRU-s, sabotatori dhe atentatori klandestin pas shpërthimeve dhe helmimeve të shumta të depove të armëve, duke përfshirë helmimet Skripal dhe Emelian Gebrev, është gjithashtu banor në të njëjtën ndërtesë.

Gjeneralmajor Andrey Ilchenko, i lidhur me operacionet e dezinformimit të GRU-s, banon gjithashtu në të njëjtën ndërtesë apartamentesh, së bashku me shumë anëtarë të tjerë të Njësisë 29155.

Sipas dokumenteve të Gjykatës së Qarkut Suedez dhe policisë, bashkëshorti i arrestuar në Suedi thuhet se ka filluar aktivitetet e inteligjencës kundër SHBA-ve në vitin 2013, dhe më pas kundër Suedisë në korrik 2014.

Çifti zotëronte një numër kompanish në Suedi, duke përfshirë kompani që merreshin me pajisje anijesh dhe avionësh, kompjuterë dhe shërbime IT, zhvillimin e programeve dhe financimin e projekteve komerciale.

Për disa vite, një nga këto kompani kontrollohej në fakt nga një kolonel i pensionuar i GRU-s, nëpërmjet një kompanie me qendër në Qipro.

Burri, tashmë në të 70-at, e lejoi veten të intervistohej me emrin e tij të plotë nja dy vjet më parë në librin “GRU, Duel me vija të zeza”.

Shumë vite më parë, emri i tij u shfaq në Shtetet e Bashkuara: Gjatë një seance dëgjimore në Senat në 1983, një senator kërkoi t’i paraqitej një listë e të gjithë diplomatëve sovjetikë që, në periudhën 1974-1983, ishin dëbuar për spiunazh, nga të gjitha vendet në mbarë botën.

Çifti gjithashtu ka një lidhje familjare me një ish-shef të inteligjencës suedeze.

Burri ka punuar si shef i Shërbimit të Sigurisë dhe Informimit Ushtarak, MUST, për disa vite.

Lidhja familjare mes çiftit dhe ish-shefit MUST u krijua pasi ai doli në pension.

Autoritetet suedeze arrestuan dy persona të dyshuar për spiunazh në një operacion para agimit të martën në zonën e Stokholmit.

Autoritetet dhanë pak detaje në lidhje me rastin, por mediat suedeze cituan dëshmitarë të cilët përshkruan se policia elitare zbriti nga dy helikopterë Black Hawk për të arrestuar një çift që dyshohet se kishte spiunuar për Rusinë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore