Shëndet

“E sigurt dhe efektive”, vaksina e parë e malaries në 12 vende afrikane


Një vaksinë e shumëpritur për malarian është njoftuar për përdorim në 12 vende afrikane gjatë dy viteve të ardhshme, duke shpëtuar potencialisht dhjetëra mijëra jetë.

Sipas një deklarate nga aleanca globale e vaksinave Gavi, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe UNICEF-i, 18 milionë doza fillestare të vaksinës së parë të malaries në botë u janë caktuar vendeve ku rreziku i sëmundjes dhe vdekjes së fëmijëve nga malaria është më i lartë.

“Kjo vaksinë ka potencialin të jetë shumë ndikues në luftën kundër malaries dhe kur përdoret gjerësisht së bashku me ndërhyrje të tjera, ajo mund të parandalojë dhjetëra mijëra vdekje çdo vit”, tha Thabani Maphosa, drejtori menaxhues i ofrimit të programeve të vendit në Gavi.

16 vende të tjera afrikane kanë kërkuar qasje në vaksinë dhe do të shpresojnë për furnizime kur prodhimi të jetë rritur.

Vaksina, e quajtur RTS, S/AS01, u shpall “e sigurt dhe efektive” në reduktimin e vdekjeve dhe sëmundjeve të rënda pasi iu dha 1.7 milionë fëmijëve në Ganë, Kenia dhe Malavi që nga viti 2019.

Tani do t’i jepet Beninit, Burkina Fasos, Burundit, Kamerunit, Republikës Demokratike të Kongos, Liberisë, Nigerit, Sierra Leones dhe Ugandës, ndërsa dozat pritet të arrijnë në tremujorin e fundit të këtij viti.

Drejtori i asociuar i Unicef-it për imunizimin, Ephrem T Lemango, tha se vaksina do të ndihmojë në luftimin e një sëmundjeje që vret pothuajse gjysmë milioni fëmijë nën pesë vjeç në Afrikë çdo vit.

“Për një kohë të gjatë, këto vdekje kanë qenë të parandalueshme dhe të trajtueshme; por përhapja e kësaj vaksine do t’u japë fëmijëve, veçanërisht në Afrikë, një shans edhe më të mirë për të mbijetuar. Ndërsa oferta rritet, ne shpresojmë që edhe më shumë fëmijë të mund të përfitojnë nga ky përparim që shpëton jetë”, tha ai.

Vaksina po prodhohet nga GlaxoSmithKline, por me 60 milionë doza të pritshme të nevojshme çdo vit deri në vitin 2026, kompania indiane Bharat Biotech së shpejti do të përfshihet gjithashtu në furnizim.

Dr Kate O’Brien, drejtoresha e imunizimit, vaksinave dhe biologjike në OBSH, tha se vaksina është një përparim për komunitetet e prekura nga malaria.

“Kërkesa e lartë për vaksinën dhe shtrirja e fortë e imunizimit të fëmijërisë do të rrisë barazinë në aksesin ndaj parandalimit të malaries dhe do të shpëtojë jetë të shumë të rinjve. Ne do të punojmë pa u lodhur për të rritur furnizimin derisa të gjithë fëmijët në rrezik të kenë akses”, tha O’Brien.

Një vaksinë tjetër, R21, e zhvilluar në Universitetin e Oksfordit, do të prodhohet gjithashtu nga një kompani indiane, Instituti i Serumit, dhe është në pritje të parakualifikimit të OBSH-së.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore