Pajisje

“E pashmangshme” që më shumë vende pune të automatizohen, thotë këshilltari britanik i AI-së


Mbrojtja e vendeve të punës në Mbretërinë e Bashkuar do të jetë një sfidë pasi sistemet e inteligjencës artificiale (AI) bëhen më të avancuara.

Të paktën kështu ka thënë për median britanike “BBC” kreu i ri i grupit të punës të qeverisë për AI-në.

Për Ian Hogarth është “e pashmangshme” që më shumë vende pune të automatizoheshin gjithnjë e më shumë.

Sipas tij, e gjitha bota do të duhet të rimendojë mënyrën në të cilën njerëzit punojnë.

“Do të ketë fitues ose humbës në një bazë globale për sa i përket vendeve të punës si rezultat i AI-së”, ka theksuar ai.

Tanimë ka pasur raportime për humbje të shumta të vendeve të punës si rezultat i kompanive që kanë zgjedhur të përdorin mjetet e AI-së në vend të njerëzve.

Por të tjerë besojnë se këto zhvillime do të sjellin gjithashtu shumë punë të reja njerëzore që aktualisht nuk ekzistojnë.

Një raport i publikuar në fillim të këtij viti nga Goldman Sachs vuri në dukje se 60 për qind e vendeve të punës aktuale nuk ekzistonin në vitin 1940.

Hogarth, një sipërmarrës teknologjik dhe investitor i AI-së, ka treguar se qëllimi i grupit të ri të punës ishte të ndihmonte qeverinë “të kuptojë më mirë rreziqet që lidhen me këto sisteme kufitare të AI-së” dhe t’i mbajë kompanitë përgjegjëse.

Ai madje është i shqetësuar për mundësinë që AI-ja të shkaktojë dëm – me një arrestim të gabuar nëse përdoret në zbatimin e ligjit, ose gjenerimin e kodit kompjuterik me qëllim të keq që rezulton në rritjen e krimit kibernetik.

Po ashtu ai ka thënë se paralajmërimet e ekspertëve për potencialin e AI-së për t’u bërë një kërcënim ekzistencial nuk duhet të hidhen poshtë, edhe pse kjo ndan opinionin në vetë komunitetin.

Por ai është gjithashtu i kujdesshëm për të mos humbur përfitimet e këtyre teknologjive.

Veçanërisht në kujdesin shëndetësor, mjetet e AI-së po identifikojnë antibiotikë të rinj, duke ndihmuar njerëzit me dëmtim të trurit të rifitojnë lëvizjen dhe të trajnohen për të dalluar simptomat e hershme të sëmundjeve.

Hogarth ka treguar se dikur kishte ndërtuar një mjet që mund të identifikonte shenjat e kancerit të gjirit në skanime.

Grupit që ai do të drejtojë i janë dhënë 100 milionë paund fillestare për të mbikëqyrur kërkimin e sigurisë së AI-së.

Kryeministri Rishi Sunak e ka bërë AI-në një prioritet kyç dhe dëshiron që Mbretëria e Bashkuar të bëhet një qendër globale për këtë sektor.

OpenAI, firma që qëndron pas chatbot-it viral ChatGPT, ka njoftuar se zyra e saj e parë ndërkombëtare do të jetë e vendosur në Londër, dhe firma e të dhënave Palantir ka thënë gjithashtu se do të hapë selinë në qytet.

Por vendi përballet me disa sfida për ta pozicionuar veten si një lojtar kyç në këtë fushë fitimprurëse dhe me lëvizje të shpejtë të teknologjisë.

Emma McClenaghan dhe partneri i saj Matt drejtojnë një start-up të AI-së në Irlandën e Veriut.

Ata kanë ndërtuar një mjet të quajtur Wally, i cili gjeneron faqe interneti dhe kanë ambicie për ta kthyer atë në një asistent digjital më të përgjithshëm.

Kompania ka fituar çmime, por ata ende luftojnë për të hyrë në çipat e specializuar – të quajtur GPU (njësi përpunimi grafik) – atyre u duhet të zhvillojnë më tej produktin e tyre.

“Mendoj se ka mungesë aksesi në hardware për startup-et, mungesë ekspertize dhe mungesë financimi”, ka thënë ajo.

Ata pritën pesë muaj për një grant për të blerë një GPU të vetme, në një kohë kur në SHBA Elon Musk u raportua se kishte blerë 10 mijë.

“Ky është ndryshimi mes nesh dhe atyre, sepse do të na duhen katër deri në shtatë ditë për të trajnuar një model dhe nëse ai është në gjendje ta bëjë këtë brenda disa minutash ne nuk do të arrijmë kurrë”, ka dalluar ajo.

McClenaghan mendon se rezultati më i mirë për firmën e saj, Gensys Engine, do të ishte blerja e saj nga një gjigant i teknologjisë amerikane.

Rishfaqja e këtyre ambicieve për të mbajtur firma të suksesshme në Mbretëri të Bashkuar dhe për t’i ndihmuar ato të rriten është një sfidë tjetër.

Përpjekja për të hyrë në GPU-të mund të jetë më pak problematike nëse ato do të ishin të disponueshme si pjesë e një infrastrukture kombëtare, në vend që të fshihen nga ato kompani që mund t’i përballojnë.

Ian Hogarth mendon se kjo mund të jetë rruga përpara. “Do të jetë një bllok themelor ndërtimi për gjeneratën e ardhshme të inovacionit”.

Pavarësisht nga sprovat, ai është optimist se Mbretëria e Bashkuar ende mund të zërë një vend në qendër të revolucionit të AI-së.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore