Lajme

E djathta ekstreme e Portugalisë po rritet me nisjen e fushatës zgjedhore


Fushata zgjedhore e përgjithshme dyjavore e Portugalisë ka filluar zyrtarisht me partitë e qendrës së djathtë dhe të qendrës së majtë që kryesojnë në sondazhe.

Chega, udhëhequr nga ish-komentatori i futbollit 41-vjeçar André Ventura, mund të bëhet udhëheqëse nëse sondazhet rezultojnë të sakta.

Partia e tij shënoi 1.3% të votave në zgjedhjet e vitit 2019, por u hodh në 7.3% në vitin 2022 dhe që atëherë është rritur me rreth 19%.

Luís Montenegro, kreu i partisë konservatore Social Demokratike (SDP), nisi fushatën e tij në rrethin verior të Bragança, duke thënë se ai ishte i sigurt për një “fitore të madhe” për aleancën trepartiake që ai ka formuar me dy parti më të vogla të djathta.

Pedro Nuno Santos, kreu i partisë socialiste në detyrë, u tha blerësve në një treg jashtë Portos se partia e tij gëzonte “një marrëdhënie afërsie dhe besimi” me votuesit dhe ishte “e fokusuar në një fitore që ndalon përparimin e së djathtës”.

Megjithatë, me favoritët socialistë për të fituar më shumë vota, por partitë e djathta të kombinuara që pritet të përfundojnë me më shumë vende në parlament, sytë e shumë vëzhguesve ishin te Ventura – i cili ka thënë prej kohësh se nuk do të mbështesë një koalicion të djathtë nëse nuk është zyrtarisht pjesë.

Ndryshe nga disa vende anëtare të BE-së nga Finlanda në Itali, e djathta ekstreme deri më tani nuk ka arritur të ketë shumë ndikim në Portugali, e cila në prill feston gjysmë shekulli që kur Revolucioni i Karafilit i vitit 1974 i dha fund po aq viteve të sundimit autoritar.

Por zgjedhjet e hershme të 10 marsit, të thirrura pas dorëheqjes së papritur të kryeministrit socialist, António Costa, po mbahen nën hijen e skandaleve të shumta korrupsioni që kanë nxitur zhgënjimin e votuesve dhe favorizojnë të djathtën ekstreme, thonë analistët.

Qeveria e Costa-s u shemb nëntorin e kaluar mes një hetimi korrupsioni që çoi në një kontroll policor në rezidencën e tij zyrtare dhe ministritë e mjedisit dhe infrastrukturës, si dhe në arrestimin e shefit të shtabit të tij.

Ai nuk akuzohet për asnjë krim.

Javët e fundit, një gjykatë e Lisbonës ka vendosur gjithashtu që një ish-kryeministër socialist, José Sócrates, duhet të dalë në gjyq mbi akuzat se ai ka fituar rreth 34 milionë euro gjatë kohës së tij në pushtet nga ryshfeti, mashtrimi dhe pastrimi i parave.

SDP, e cila ka alternuar në pushtet me socialistët për dekada, përballet gjithashtu me akuza për korrupsion, me dy politikanë të shquar të SDP që u detyruan së fundmi të japin dorëheqjen mes një hetimi për korrupsion në Madeira.

Një krizë strehimi, nivele të vazhdueshme të pagave të ulëta dhe shërbime jo të besueshme të shëndetit publik janë fusha të tjera ku të dhënat e dy partive kryesore po sfidohen.

Si kudo në Evropë, Chega e ka bërë luftën kundër korrupsionit të pretenduar një nga temat e saj kryesore ndërkohë që bën fushatë për imigracionin, krizën klimatike dhe dallimet fetare dhe kulturore.

Partia mbështet dënimin me vdekje, kastrimin kimik për përdhunuesit e përsëritur dhe dëshiron zero tolerancë për imigracionin e paligjshëm.

Ka thënë gjithashtu se dëshiron që Portugalia të ketë më shumë liri nga BE për të ndjekur disa lidhje ekonomike dypalëshe.

Populistët e ekstremit të djathtë janë në koalicionet qeverisëse në Itali dhe Finlandë dhe mbështesin një tjetër në Suedi.

FPÖ e Austrisë është në rrugën e duhur për të fituar zgjedhjet e pritura këtë vjeshtë, ndërsa AfD e Gjermanisë dhe RN e Francës janë në nivelet më të larta të sondazheve.

Në zgjedhjet e parlamentit evropian të qershorit, partitë e djathta radikale janë në rrugën e duhur për të përfunduar të parat në nëntë vende, përfshirë Austrinë, Francën dhe Poloninë dhe të dytat ose të tretat në nëntë të tjera, duke përfshirë Gjermaninë, Spanjën, Portugalinë dhe Suedinë.

Montenegro, kreu i PSD-së, deri më tani ka përjashtuar çdo koalicion duke përfshirë Chega-n.

Megjithatë, disa analistë janë skeptikë se pas tetë vitesh në opozitë, partia e qendrës së djathtë do t’i përmbahet këtij zotimi nëse i duhen votat e Chega-s për të siguruar një shumicë.

Antonio Costa Pinto, një politolog në Institutin e Shkencave Sociale të Universitetit të Lisbonës, thotë se kordoni rreth partive të ekstremit të djathtë “nuk ka funksionuar për demokracitë e tjera evropiane dhe Portugalia do të jetë një shembull tjetër”.

Pasardhësi i Costa-s në krye të Partisë Socialiste, Nuno Santos, ka thënë se ai nuk do të bllokojë formimin e një qeverie pakicë të kryesuar nga qendra e djathtë nëse ata përfundojnë të parët, por pa një shumicë pune.

Partia e tij do të shpresonte, si në të kaluarën, të krijonte aleanca parlamentare me partitë e mbetura në pushtet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore