Lajme

Dy të vdekur dhe pesë të zhdukur pas përplasjes me varkë pranë Budapestit


Policia thotë se dy persona kanë vdekur dhe pesë janë zhdukur pas një përplasjeje me varkë në lumin Danub në Hungari.

Policia hungareze mori një raport të shtunën në mbrëmje se një burrë ishte gjetur i gjakosur në bregun e Danubit pranë qytetit të Veroce.

Trupat e një burri tjetër dhe një gruaje u zbuluan më vonë aty pranë.

Disa orë pasi policia filloi kërkimin e saj, ata zbuluan një varkë të dëmtuar në ujë, të cilën e tërhoqën në breg.

Sipas informacioneve paraprake efektivët janë ende në kërkim të pesë të rriturve – tre burra dhe dy gra – të cilët besohen se ishin në varkë.

Aksidenti vdekjeprurës vjen pesë vjet pasi të paktën 27 njerëz u vranë në Budapest kur një anije lundrimi u përplas me një anije turistike më të vogël, duke e fundosur atë në sekonda.

Anija turistike Mermaid, me 35 persona që ishin kryesisht turistë të Koresë së Jugut, u tejkalua nga prapa nga varka shumë më e madhe e lundrimit, Viking Sigyn, maj 2019.

Kapiteni ukrainas i Viking Sigyn vitin e kaluar u shpall fajtor për neglizhencë që çoi në një katastrofë fatale dhe u dënua me pesë vjet e gjashtë muaj burg. Ai ka apeluar vendimin.

Dymbëdhjetë varka dhe tre dronë janë të përfshirë në kërkim dhe dy zhytës shpëtimtarë janë përfshirë gjithashtu.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore