Lajme

Dy seanca anulohen ndaj të akuzuarit për krime lufte Çaslav Joliç, për arsye shëndetësore


Çaslav Joliç.

Me kërkesë të mbrojtësit të të akuzuarit për krime lufte Çaslav Joliç, është anuluar seanca e së mërkurës në Gjykatën Themelore në Prishtinë.

Nga trupi gjykues, kanë deklaruar se avokati Brkljaç, kishte kërkuar anulimin e seancës për arsye shëndetësore.

Po ashtu, u tha se palët janë njoftuar me kohë për anulimin e kësaj seance dhe asaj të paraparë për të enjten e 25 janarit.

Mustafë Bajramaj, ishte dëshmitarë i torturave që iu bënë shqiptarëve në burgun e Gurakocit në Istog gjatë bombardimeve të NATO-s në Kosovë në vitin 1999.

Ish ushtari I UÇK-së, u kap nga forcat paramilitare serbe, bashkë me mbi 90 shqiptarë të tjerë dhe u mbajt Iimbyllur në hapësirat e këtij burgu i cili ekzistonte prej vitesh.

Një ndër ata që e ndaluante ishte edhe ish polici serb Çaslav Joliç, të cilin Mustafë Bajramaj e njihte mirë, pasi që e kishte pasur edhe komshi.

Çaslav Jolic u arrestua më 2 qershor të 2022-ës, nga Policia e Kosovës.

Ai ishte kapur pasi ishte paraqitur në administratën e komunës së Istogut për të nxjerrë dokumente të identifikimit.

Bashkë me largimin e forcave serbe nga Kosova në vitin 1999, ishte larguar edhe Çaslav Jolic.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore