Lajme

Dy arsye pse Putini nuk dëshiron të negociojë: Fotografitë satelitore dhe rimëkëmbja e industrisë ruse


Me përfundimin e 30 viteve të arta të globalizimit të tregut, ekonomia është kthyer atje ku ndoshta duhet të ishte gjithmonë: shërbëtore ose të paktën në të njëjtin nivel me fushat e tjera kryesore të dijes dhe veprimit njerëzor, por sigurisht jo mbi to.

Ndaj, në këtë artikull, gazetari italian Federico Fubini ka bërë një përpjekje për të vendosur mjetet e ekonomisë në shërbim të pyetjes ndoshta më të rëndësishme gjeostrategjike të vitit 2023: Sa kohë do të jetë në gjendje Rusia të mbajë luftën në Ukrainë?

Rimëkëmbja industriale

Rusia, e parë nga hapësira, dërgon sinjale tymi që zbulojnë një rimëkëmbje industriale në zhvillim. Nëpërmjet përdorimit të imazheve satelitore është në fakt e mundur të matet prodhimi industrial në të gjithë vendin (grafiku i mësipërm).

Dhe shenjat janë të pagabueshme: Rusia është e varfëruar, e reduktuar në gjendjen e një ekonomie lufte, por duket se ka dalë nga recesioni që e goditi vitin e kaluar; e bëri këtë falë rimëkëmbjes produktive të kompleksit ushtarako-industrial.

Nëse ky stabilitet konfirmohet, qeveritë perëndimore në muajt e ardhshëm ndoshta do të duhet të përgatiten për të mbështetur Kievin në një luftë që do të vazhdojë të paktën edhe një vit e gjysmë.

Regjimi i Vladimir Putin nuk është aspak i fortë: siç zbuloi “marshimi për drejtësi” i dështuar i Yevgeny Prighozin, institucionet ruse janë zbrazur nga kuptimi dhe kapaciteti dhe i gjithë vendi duket i qeverisur nga marrëveshjet e brishta tipike të një shteti-mafie. Mbështetja e elitave për diktatorin është pasive dhe e pabesueshme.

Rezistenca e ekonomisë ruse

Por stabiliteti ekonomik i sistemit të Putinit nuk është aspak mjeti i fundit, siç për shembull Bashkimi Sovjetik mund të kishte qenë në fund të periudhës së Mikhail Gorbaçovit. Përkundrazi, po përjeton atë bashkëautorja Alexandra Prokopenko e quan një fazë të “kejnsianizmit ushtarak”.

Rusia fotografohet dhe filmohet çdo ditë nga satelitët orbitalë të Centre National d’études Spatiales, agjencia franceze e hapësirës. Në 232 pika vëzhgimi në Rusi, kompania pariziane QuantCube Technology më pas kryen një analizë të emetimeve ndotëse.

Është prej tyre që ekipi i statisticienëve, matematikanëve dhe inxhinierëve të vizionit kompjuterik të QuantCube dedukton trendin e prodhimit industrial, për të ofruar të dhëna të përditësuara për klientët e tij (midis tyre, Banka Qendrore Evropiane, Banka Botërore dhe grupe të mëdha private si JP Morgan ose Moody’s). Analistët matin aktivitetin e fabrikave në bazë të intensitetit dhe cilësisë së gazrave që çlirohen në territoret e ndryshme të federatës.

Sa prodhon Moska?

Meqenëse çdo rajon korrespondon me sektorë të caktuar prodhues – për shembull, kompanitë e mbrojtjes dhe metaleve janë të përqendruara në zonën e Shën Petersburgut – është e mundur të merret një ide e aktivitetit në sektorë të ndryshëm. Dhe duke qenë se çdo lloj fabrike prodhon emetime specifike, të njohura nga hapësira falë përqendrimit të gazeve – për shembull, furrat metalurgjike çlirojnë dioksid azoti – analistët janë në gjendje të dallojnë aktivitetet e ndryshme edhe në rajone të tilla si Chelyabinsk, ku prodhimi i armatimeve, çimentos, energjisë elektrike dhe metaleve mbivendoset.

Kështu QuantCube vlerëson se në Rusi në tërësi industria e mbrojtjes më 22 maj po prodhonte dy për qind më shumë se gjashtë muaj më parë. Në realitet ky është një ngadalësim në krahasim me fazën e paraluftës: në maj 2021, në prag të luftës, prodhimi i armëve në Rusi po rritej me 18% në baza gjashtëmujore. Por më pas pati një rënie të industrisë për pjesën më të madhe të vitit 2022.

Rifillimi i industrisë së luftës

Tani ndikimi i sanksioneve perëndimore duket se është kapërcyer pjesërisht dhe rimëkëmbja e industrisë ushtarake po bëhet e dukshme. Nuk është rastësi që rritja më e fortë e emetimeve vërehet në rajone ku ndodhen shumë ose fabrika të rëndësishme për prodhimin ushtarak, si Chelyabinsk, Kaluga apo Samara.

Dhe jo për t’u habitur, Alexandra Prokopenko informon në gazetën e saj për The Bell, shpenzimet për “mbrojtjen kombëtare” dhe “sigurinë kombëtare” këtë vit do të arrijnë në 6.2% të prodhimit të brendshëm bruto dhe pothuajse një të tretën e të gjitha shpenzimeve publike në buxhetin e shtetit. Me fjalë të tjera, Rusia, si Gjermania e Hitlerit, po bëhet një ekonomi lufte që shpërndan përfitime për ata që janë pjesë e atij zinxhiri furnizimi: nga oligarkët te punëtorët e punësuar në fabrikat e armatimeve.

Për më tepër, ka të ngjarë që “kejnsianizmi ushtarak” po tërheq zvarrë edhe sektorë të tjerë, duke gjykuar nga të dhënat e kapura nga QuantCube mbi emetimet satelitore. Prodhimi i energjisë elektrike nga burimet jobërthamore në mesin e muajit të kaluar ishte më shumë se 3% më i lartë se gjashtë muaj më parë.

Industria metalurgjike, pas një rënie të gjatë në vitin 2022, është 4% më e lartë se gjashtë muaj më parë. Edhe rafinimi i naftës dhe prodhimi i materialeve të ndërtimit e kanë lënë pas vjeshtën e 2022-ës dhe kanë treguar një përshpejtim ndërmjet 2,5% dhe 3,5% (përsëri në bazë gjashtëmujore).

“Ne nuk mund të jemi super të saktë dhe sigurisht që prodhimi industrial rus nuk po shkëlqen, ai vetëm po rimëkëmbet nga një recesion” – thotë Benoît Bellone, kreu i kërkimit në QuantCube.

Por ka një qëndrim të caktuar. “Ekonomia nuk është paralizuar nga sanksionet”. E gjithë kjo rezistencë shpjegohet kryesisht nga tregtia me Kinën dhe, ndër faktorët e tjerë, me zgjedhjen e Arabisë Saudite për të shumëzuar me dyqind importet e produkteve të naftës të rafinuar nga Rusia në prill dhe maj të këtij viti, krahasuar me fillimin e 2022. Cilado qoftë arsyeja, qeveritë perëndimore tani duhet të përballen me një sistem pushteti të ngjashëm me Putinin, i cili po kërcitet, por nuk po lëshon.

Ndihma e Pekinit

Crunches ishin parë më parë dhe unë kisha folur për këtë në Courier para kryengritjes së Prighozin. Për të dhënë një shembull tjetër, më 7 qershor, kur Margarita Simonyan, një propagandiste e famshme Putiniane dhe drejtoreshë e Rusisë Sot, propozoi një armëpushim drejtpërdrejt në TV në kanalin e parë shtetëror “për të shmangur sulmet e reja në territorin rus” (dhe ajo nuk u ndëshkua).

Por fakti që regjimi po vazhdon mund të shihet të paktën në të dhënat për një ekonomi lufte, e cila, tani për tani, duket të jetë e qëndrueshme kryesisht sepse është ndihmuar nga Kina. Në këtë pikë, megjithatë, më duhet të shtoj një variabël tjetër, për të vlerësuar qëndrueshmërinë e regjimit të Putinit: A do të lodhet opinioni publik nga të vdekurit e luftës dhe qindra mijëra rekrutët?

Vala e të rinjve në arrati e shkaktuar nga mobilizimi i shtatorit të kaluar sugjeron se një thirrje e re për armë mund të shkaktojë edhe më shumë dezertime të hapura. Dhe pa dyshim që ushtrisë do t’i duhen ende njerëz për t’i hedhur në furrën e luftës. Por Dmitri Alperovitch, një analist amerikan që sapo është kthyer nga Kievi, i referohet një dënimi të fundit të udhëheqësve ushtarakë ukrainas: Rusia po vazhdon të rekrutojë 20 mijë burra në muaj, pa njoftime të mëdha dhe në mënyrë të poshtër për të shmangur reagimet publike.

Trauma e luftës dhe qëllimi i Putinit

Së fundi, pyetja e të vdekurve dhe të plagosurve në luftë: sa e madhe është trauma që po shkaktojnë humbjet në opinionin publik rus. Një analizë e fundit nga Meduza vlerëson numrin e të vdekurve rusë në luftë në rreth 50 mijë dhe katër të plagosur rëndë për çdo vdekje, për një total prej 250 mijë familjesh të goditura rëndë nga një i dashur.

Nëse dikush imagjinon se secili prej këtyre 250 mijë ushtarëve të vrarë ose të plagosur rëndë ka një rrjet social prej 100 personash – familje, miq, kolegë, kolegë studentë – atëherë trauma e luftës është përhapur drejtpërdrejt në 25 milionë rusë. Një plagë e thellë në shoqëri, sigurisht, por jo e mjaftueshme për të shkundur 120 milionë banorët e tjerë nga apatia e tyre historike politike.

Prandaj, Putin në këtë moment do të mendojë – shpresoj gabimisht – se ai mund të vazhdojë akoma në Ukrainë. Se ai nuk ka interes të negociojë asgjë, të paktën derisa të dijë nëse Donald Trump do të kthehet në Shtëpinë e Bardhë në nëntor 2024 dhe Kremlini mund të shpresojë për një rënie të mbështetjes amerikane për Kievin.

Kështu që Putini sot nuk dëshiron të negociojë. Ai nuk dëshiron as paqe, as armëpushim. Kushdo këtu në Itali që e bën të besojë – për fat të keq – nuk e di se për çfarë po flet ose nuk është në mirëbesim. Nuk është një foto e thjeshtë. Por është një kornizë në të cilën ata që kujdesen për një botë të lirë, që nuk legjitimojnë agresionin e verbër dhe shtypjen e dhunshme të popujve, nuk duhet të heqin dorë asnjë centimetër. Ndoshta faza më e rrezikshme sapo fillon.

Marrë nga Corriere della Sera, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore