Sport

Dueli me Fury-n, Ngannou premton të “trondisë botën”


Francis Ngannou bën debutimin e tij në boksin profesionist kundër Tyson Fury në tetor dhe ish-kampioni i UFC-së ka mohuar se ai ka vetëm një mënyrë për të fituar duelin.

Franko-kamerunasi është i bindur se mund të “trondisë botën” duke i dhënë Fury-t humbjen e tij të parë në ringun profesionist.

Ish-kampioni i UFC-së bën debutimin e tij në boks më 29 tetor kundër Fury në Arabinë Saudite.

Dueli do të zhvillohet sipas rregullave tradicionale të boksit dhe do të përditësohet në rekordet profesionale të të dyve, por titulli i peshave të rënda të Fury-it nuk do të jetë në lojë pasi Ngannou nuk renditet në WBC.

Shanset e Ngannou-s për të fituar janë zeruar nga shumë fansa dhe ekspertë, por “The Predator” nuk po i kushton vëmendje kritikëve të tij.

Legjenda e peshave të rënda, Mike Tyson do të punojë së bashku me trajnerët e MMA-s të Ngannou-s për ta trajnuar atë për luftën dhe ai është zotuar të tregojë aftësitë e tij të boksit në ndeshje.

“Unë mendoj se vetëm të flas për fuqinë time do të jetë një gabim i madh”, tha Ngannou për “Sky Sports”. “Ne do të tronditim botën dhe do të tregojmë aftësitë, do të shfaqim punën që kemi bërë në prapaskenë. Nuk po e marr lehtë këtë, është shumë e rëndësishme dhe e di që do të jetë shumë sfiduese për mua”.

“Unë po e marr seriozisht çdo gjë, kjo për mua është lufta më e madhe e karrierës sime. Siç duhet të jetë çdo luftë, por kjo është më e rëndësishmja. Unë e respektoj atë ashtu siç respektoj çdo kundërshtar timin, gjë që duhet”.

“Unë nuk jam i frikësuar prej tij dhe nuk jam i frikësuar nga askush”, shtoi ish-ylli i UFC-së.

Shanset e Ngannou për t’u ndeshur me Fury ishin të pakta, kur britaniku u lidh me një përplasje të padiskutueshme me Oleksandr Usyk, por ajo dështoi dhe tani çdo gjë është gati për një duel mes sportistit të MMA dhe atij të boksit.

Edhe pse ai do të bëjë debutimin e tij në ring, Ngannou mendon se është më se rehat kur përballet me një luftëtar të klasit botëror siç është Fury.

“Kam qenë shumë herë në tetëkëndësh, por është e njëjta gjë”, shtoi Ngannou. “Kur keni dikë përpara jush nëse është një tetëkëndësh apo një ring, nuk ka rëndësi se çfarë jeni brenda. Ka të bëjë me të shkuar atje për të luftuar dhe për t’u fokusuar te kundërshtari juaj, unë kam shumë përvojë për të qenë atje me një luftëtar të nivelit të lartë përpara”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore