Shqipëria

Dubai, streha e sigurt për kriminelët e Ballkanit, BE-së dhe Britanisë


Britanikët, shtetasit e Bashkimit Evropian, shqiptarët, por edhe qytetarë nga vende të tjera të Ballkanit Perëndimor – me precedentë të theksuar kriminalë – po gjejnë strehim në Dubai.

Jo diçka e re, por e përforcuar më shumti edhe nga raporti i Projektit të Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (OCCRP), ku tregohet se si Emirati i Dubait u ofron kriminelëve dhe të korruptuarve një alternativë të lehtë për pastrimin e pasurive të tyre të paligjshme – veçanërisht përmes pasurive të paluajtshme të nivelit të lartë.

Nëse kthehemi vite pas, 2019, Dubai u cilësua si parajsa e pastrimit të parave nga Transparency International.

OCCRP-ja në raportin e tij të titulluar “Dubai i zbuluar: Rrjedhja e të dhënave ekspozon se si kriminelët, zyrtarët dhe politikanët e sanksionuar derdhën para në pasuritë e paluajtshme” shkruan se Dubai është një nga juridiksionet më të fshehta në det të hapur në botë, kryesisht për shkak të mungesës së transparencës financiare.

Grupi i avokimit rendit Emiratet e Bashkuara Arabe, që përfshin Dubain, si një nga dhjetë mundësitë kryesore në botë si për abuzimin e taksave të korporatave ashtu edhe për sekretin financiar.

“Dubai ka një qasje pa pyetje, nuk sheh të keqe ndaj rregullimit tregtar dhe financiar, si dhe krimeve financiare të huaja”.

Emiratet e Bashkuara Arabe gjithashtu nuk kanë një traktat ekstradimi me Bashkimin Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe shumë vende të tjera në botë.

Në praktikë, kjo do të thotë që të dyshuarit për krime të kërkuara mund të fshihen në Dubai për të shmangur përballjen me drejtësinë.

Megjithëse Emiratet e Bashkuara Arabe kanë një ligj më të rreptë për të luftuar pastrimin e parave, ai kryesisht injorohet nga autoritetet përkatëse, si dhe nga agjencitë e zbatimit të ligjit dhe inteligjencës.

Sipas nenit 22 të ligjit për pastrimin e parave të Emirateve të Bashkuara Arabe, çdo person që kryen pastrim parash në Emiratet e Bashkuara Arabe do të dënohet me burgim të paktën 1 vit deri në 10 vjet.

Autori mund të dënohet gjithashtu me gjoba që mund të variojnë nga 100 mijë deri në 5 milionë AED.

Dënimet janë më të ashpra nëse krimi i pastrimit të parave kryhet nga autori i cili ka abuzuar me ndikimin ose pushtetin që i është dhënë për shkak të profesionit.

Megjithëse ligjet kundër pastrimit të parave ose deklarata zyrtare e autoriteteve të Emirateve të Bashkuara Arabe tingëllojnë strikte në lidhje me pastrimin e parave, në realitet – skenarët janë pikërisht e kundërta.

Mbajtësit e parave të zeza, politikanët e korruptuar, biznesmenët etj., janë të mirëpritur nga autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Të armatosurit, kriminelët, terroristët, mashtruesit dhe madje edhe anëtarët e rrjetit transnacional të trafikut të drogës dhe përfaqësuesit e mafias dhe narko-karteleve lejohen të vazhdojnë aktivitetet e tyre të paligjshme nga autoritetet.

UAE: safe haven for Balkan criminals and their money

Emiratet e Bashkuara Arabe, një botë e vërtetë e errët

Sipas një raporti të 12 tetorit 2022 të botuar në VICE World News, ku theksohej se megjithatë duket se mbretët e drogës, të cilët janë vënë në radar nga hetuesit evropianë të zbatimit të ligjit, kanë më shumë gjasa se kurrë që t’i ndjejnë qaforet e tyre në qendër të Dubait.

Marrëveshjet e reja të ndihmës reciproke të lidhura së fundmi nga Emiratet e Bashkuara Arabe me qeveritë evropiane nënkuptojnë se ekstradimi do të bëhet më i mundshëm për ata që kanë qenë me flamur të kuq.

Njoftimi i një oficeri ndërlidhës të Emirateve të Bashkuara Arabe që do të vendoset përgjithmonë në selinë e Europolit mund të jetë fundi për kriminelët e nivelit të lartë që kërkojnë strehim në Dubai.

Nëse lexohen raportet e mediave shihet se si kriminelët belgë jetojnë në luks përtej ligjit.

Dubai është cilësuar si “Costa del Crime” e ku grumbullohen bisedimet për para dhe gangsterët britanikë.

Të paktën kështu është shprehur eksperti i krimit të Lindjes së Mesme Dr Christopher Davidson i cili kaloi gjashtë vjet në qytetet e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Por, gjatë 20 viteve të fundit, grupet kriminale nga Ballkani Perëndimor janë bërë aktorët kryesorë në tregtinë globale të drogës.

Rrjetet ballkanike janë të përfshira në trafikun e heroinës, prodhimin dhe trafikimin e kanabisit, si dhe trafikimin e kokainës nga Amerika Latine në portet në Evropën Perëndimore dhe Juglindore.

Po ashtu, një numër në rritje figurash të krimit shqiptarë po gjejnë strehim dhe po pastrojnë para në Emiratet e Bashkuara Arabe, duke e ditur se autoritetet në Shqipëri dhe gjetkë në Evropë do të luftojnë për të siguruar ekstradimin e tyre.

Autoritetet në Emiratet e Bashkuara Arabe duket se janë jashtëzakonisht të dashur për mafiozët.

Kjo është arsyeja pse Dubai ka edhe një klub nate të quajtur ‘Mafia Dubai’, ku kriminelët, terroristët, mashtruesit e kriptove, kazinotë ilegale, trafikantët e qenieve njerëzore, kartelet e drogës, gangsterët dhe mashtruesit hyjnë rregullisht dhe shijojnë argëtimin e “ndaluar” të drogës.

Marrë nga “EU Reporter”, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore