Lajme

Dubai: Një parcelë rëre shitet për shifrën rekord 34 milionë dollarë


Nuk bëhet fjalë për një rezidencë spektakolare.

As për një apartament nën çati luksoze apo një apartament projektuesi.

Është një parcelë toke vetëm me rërë në një ishull të krijuar nga njeriu në Dubai.

Ajo u shit më 19 prill për 125 milionë dirhemë (34 milionë dollarë), duke vendosur një rekord në një treg që vazhdon të përfitojë nga një fluks i pasurisë së huaj.

Parcela e zbrazët prej 24 mijë e 500 metrash katrorë është në ishullin e kërkuar të Gjirit Jumeirah, një copë tokë në formë kali deti, e aksesueshme me urë nga kontinenti i Dubait.

Lajmi u bë i ditur nga kompania amerikane “Bloomberg”.

Blerësi, i cili nuk jeton në Emiratet e Bashkuara Arabe, po planifikon të ndërtojë një shtëpi pushimi familjare në pronë. Identiteti i tij nuk u bë i ditur.

“Janë 125 milionë për rërën”, thotë Andrew Cummings, kreu i rezidencialeve kryesore në Knight Frank në Dubai. “Gjithçka që ka bërë përshtypje ka qenë kryesisht vila spektakolare, kanë qenë banesa të pabesueshme dhe të gjitha këto gjëra. Por kjo është një thyerje masive rekordi për një parcelë toke”.

Prona u ble dy vjet më parë për 36.5 milionë dirhemë, sipas Departamentit të Tokës së Dubait, duke i siguruar shitësit një fitim të rregullt prej 88.5 milionë dirhemë.

Përpara se qyteti të bëhet një treg kaq i zhurmshëm i pasurive të paluajtshme është nxitur nga çmimet e larta të naftës, dëshira e të pasurve në botë për të parkuar pasurinë në prona dhe ndjenja se Dubai me taksa të ulëta dhe me krim të ulët është një strehë në kohë pandemie dhe lufte.

Qytetarët rusë kanë marrë prona në një qytet që ende po i mirëpret ata me krahë hapur, ndërsa vizat e reja “të arta” të qëndrimit afatgjatë po tërheqin të tjerë me pasuri për të investuar edhe në pasuri të paluajtshme në Dubai.

Parcela që u shit javën e kaluar është një nga vetëm 128 të ofruara fillimisht në ishullin Jumeirah Bay nga zhvilluesi Meraas Holding i mbështetur nga qeveria, duke e bërë atë mjaft ekskluzive në krahasim, për shembull, me mijëra shtëpi në zhvillimin ikonik Palm Jumeirah.

Të gjitha parcelat fillimisht u shitën vite më parë, dhe disa prej atëherë janë kthyer me një fitim të madh.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore