Lajme

Dubai: 16 të vdekur dhe 9 të plagosur nga zjarri masiv në një ndërtesë banimi


Gjashtëmbëdhjetë njerëz vdiqën dhe nëntë u plagosën pasi një zjarr masiv shpërtheu në katin e katërt të një ndërtese banimi në Dubai.

Lajmi u bë i ditur nga agjencitë vendase.

Një zëdhënës i Mbrojtjes Civile të Dubait tha se zjarri shpërtheu në Al Ras të shtunën pasdite.

Dhoma e Operacioneve të Mbrojtjes Civile të Dubait u njoftua për herë të parë për zjarrin në orën 12:35.

Një ekip arriti në vendin e ngjarjes brenda gjashtë minutave dhe filloi operacionet e evakuimit dhe shuarjes së zjarrit.

Ekipet nga stacionet e zjarrit Port Saeed dhe Hamriyah ofruan mbështetje për operacionet. Zjarri u vu nën kontroll në orën 14:42.

Duke shprehur ngushëllimet më të thella për familjet e të ndjerit, zëdhënësi tha se të lënduarve iu ofrua ndihmë urgjente mjekësore edhe pse zjarrfikësit po punojnë për shuarjen e flakëve.

Hetimet paraprake treguan se mosrespektimi i kërkesave të sigurisë së ndërtesës shkaktoi zjarrin, shtoi zëdhënësi.

“Autoritetet përkatëse po kryejnë një hetim gjithëpërfshirës për të siguruar një raport të detajuar mbi shkaqet e aksidentit”, vijoi ai.

Dëshmitarët okularë thanë se panë flakët që dilnin jashtë ndërtesës.

Videot e shpërndara në mediat sociale tregojnë tym të zi dhe flakë të dendur që dalin nga dritarja e një apartamenti, ndërsa makina të shumta zjarrfikëse dhe reagues të parë arrijnë në zonë në kohë rekord.

Sipas një punonjësi në një dyqan në ndërtesë, ata dëgjuan “një zhurmë të fortë”.

“Ne nuk mund të kuptonim se çfarë po ndodhte për disa minuta. Por më pas pamë tym dhe zjarr që dilnin nga dritarja”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore