Muzikë

Dua Lipa përballet me padi të re mbi këngën “Levitating”


Këngëtarja me reputacion ndërkombëtar dhe origjinë shqiptare, Dua Lipa po përballet me një tjetër proces gjyqësor për një nga hitet e saj më të mëdha – “Levitating”.

Ajo është një prej artisteve më të suksesshme në botë, e njohur për vokalin e rrallë dhe stilin unik, por e njëjta tani është duke u paditur nga producenti muzikor, Bosko Kante, shkruan Marca, transmeton AlbanianPost.

Një kërkesë shumë milionëshe për të drejtën e autorit u depozitua në Los Anxhelos të hënën e 31 korrikut, në të cilën Kante pretendon se Dua Lipa dhe Warner Music Group përdorën në mënyrë të paligjshme një regjistrim të bërë me talk box-in e tij në remiks të këngës.

“Levitating”, ishte një nga hitet më të mëdha nga albumi i saj i vitit 2020 – “Future Nostalgia”.

Çfarë kërkon Kante nga Dua Lipa

Dua Lipa – Levitating.

Kjo është padia e tretë me të cilën përballet Dua Lipa për këngën hit, e fundit e Kantes.

Përveç kësaj, producenti po kërkon një shumë të madhe të hollash nga Lipa, ose thënë më saktësisht, 2 milionë dollarë për dëmshpërblim, 20 milionë dollarë për fitime të humbura dhe më shumë për tarifat e avokatëve të tij.

Në dëshminë e Kante, ai thotë se krijoi melodi dhe tekste nga ana e tij dhe ra dakord me producentët e Dua Lipës që ato të mos përdoreshin.

Mirëpo, në remiksin “Levitating” që Dua Lipa publikoi me Madonën, kjo kërkesë nuk u ndoq.

Në anën tjetër, kënga “Levitating” deri më tani ka gjeneruar tre padi nga grupe të ndryshme që i përkasin industrisë së muzikës.

E para ishte nga Artikal Sound System, të cilët e akuzuan këngëtaren se kishte kopjuar këngën e tyre reggae të quajtur “Live Your Life”, e cila ishte publikuar në vitin 2017. Kjo padi përfundoi duke u rrëzuar.

E dyta ishte nga kompozitorët L. Russell Bown dhe Sandy Linzer, të cilët thanë se Dua Lipa dhe ekipi i saj kishin plagjiaturë ritmet e “Wiggle and Giggle All Night” nga viti 1979 dhe “Don Diablo” nga viti 1980 – e fundit është nga Kante.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore