Lajme

Drogohet ariu i vogël, futet në gjendje halucinacionale


Airu i droguar

Një këlysh i ariut të murrmë, i cili besohet se ishte dehur pasi kishte ngrënë një sasi të tepërt të “mad honey”, u shpëtua të enjten në provincën Duzce të Turqisë veriperëndimore.

Pamjet treguan ariun femër ulur në pjesën e pasme të një kamioni. Mjalti i çmendur, ose “deli bal” në turqisht, prodhohet në sasi të vogla nga bletarët në malet mbi Detin e Zi, i vetmi vend në botë përveç ultësirave të Himalajeve ku speciet indigjene prodhojnë një neurotoksinë të fuqishme të quajtur grayanotoksina.

Nëse bletët ushqehen me mjaft nektar, mjalti i kuq që ata prodhojnë ka një aromë të mprehtë dhe shije të hidhur. Një lugë e vogël e ngrënë vetë ose e marrë me ujë të nxehtë ose qumësht të zier mjafton për të shkaktuar një gjendje të lehtë halucinogjene ose euforike.

Zakonisht merret para mëngjesit si një trajtim tradicional për hipertensionin, impotencën dhe një sërë gjendjesh të tjera.

Megjithatë, shumë mund të zvogëlojë presionin e gjakut në nivele potencialisht të rrezikshme, të fikët, aritmi dhe, në raste të rralla, vdekje. Dhjetëra njerëz në vit pranohen në spital në Turqi për helmim me mjaltë.

Ariu i prekur u dërgua te një veteriner, ku u trajtua. Zyrtarët thanë se kafsha ishte në gjendje të mirë dhe ndoshta do të lëshohej në natyrë në ditët në vijim.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore