Stil

Drejtimi brazilian i flokëve: Gjithçka që duhet të dini


Ilustrim

Trajtimi brazilian i drejtimit të flokëve është aktualisht hiti më i madh në botën e flokëve. Për ata që nuk e dinë, ky trajtim kohët e fundit është bërë i famshëm për rezultatet e tij transformuese, ndër të cilat më tërheqëse janë shkëlqimi intensiv i flokëve dhe eliminimi i kaçurrelave të holla.

Megjithatë, si me çdo trajtim, ka pasur pyetje në lidhje me sigurinë dhe vlefshmërinë. Nëse po pyesni nëse duhet ta keni këtë trajtim mjaft të shtrenjtë, keni ardhur në vendin e duhur.

Trajtimi i flokëve

Drejtimi brazilian është një trajtim për drejtimin e flokëve me keratinë. Formula me keratin të lëngët lidhet me flokët dhe krijon një shtresë mbrojtëse rreth çdo fije floku.

Redukton në mënyrë efektive kërcitjen dhe “mbyll” flokët, duke i mbrojtur flokët nga çdo dëmtim i jashtëm.

Formula fiksohet me hekur para shpëlarjes. Pas trajtimit, flokët nuk do të kenë kaçurrela të imta, do të jenë më të hidratuar dhe rezistent dhe do të shkëlqejnë si një pasqyrë.

Dallimi midis trajtimeve braziliane dhe të tjera

Edhe pse rezultatet përfundimtare janë të ngjashme, drejtimi brazilian tejkalon trajtimet e tjera me keratin për shkak të formulës së tij, e cila është e butë dhe mund të përshtatet me flokët tuaj.

Gjithashtu, mirëmbajtja e flokëve pas trajtimit është pak më pak e komplikuar. Pas trajtimeve të tjera me keratinë, duhet të ndiqni disa rregulla në lidhje me larjen, prerjen, lidhjen dhe stilimin e flokëve tuaj.

Nga ana tjetër, drejtimi brazilian nuk ka rregulla të tilla dhe pas larjes nuk keni nevojë të ndryshoni mënyrën e kujdesit për flokët.

Sa i sigurt është?

Në përgjithësi rekomandohet konsultimi me një floktar përpara se të shkoni për drejtimin e flokëve brazilian.

Sipas disa ekspertëve, njerëzit me lloje të caktuara të flokëve duhet të marrin masa paraprake shtesë përpara se të drejtohen në këtë stilim.

Nxehtësia e përdorur gjatë trajtimit mund të jetë e dëmshme pasi ekziston mundësia që ajo të mos shpërndahet në mënyrë të barabartë në të gjithë flokët, duke bërë që pjesë të caktuara të fijeve të reagojnë ndryshe nga pjesa tjetër e flokëve.

Në këtë rast, këshilla është të kujdeseni për nivelin e përdorimit të nxehtësisë gjatë trajtimit.

Procedura

Fillimisht flokët lahen me shampo natyrale (mundësisht pa sulfate për të zgjatur efektin e trajtimit dhe sepse sulfatet shpërbëjnë keratinën). Pastaj shtohet një tretësirë ​​e përbërë nga proteina dhe aminoacide.

Një tharëse flokësh përdoret për të “ngjitur” këtë tretësirë ​​proteinike në flokë.

Shtypja e flokëve përdoret për të ngjitur plotësisht solucionin në flokë.

Më pas flokët lahen përsëri për të hequr tretësirën nga flokët. Më pas aplikohet një maskë flokësh dhe pastaj ajo është tharë përsëri me fener.

Drejtuesi i flokëve mund të përdoret sërish, por nuk është e nevojshme.

E gjitha kjo ndryshon dhe nuk ka një “recetë” të vërtetë dhe të vetme për këtë trajtim, sepse ai kryhet në disa mënyra – ndryshon nga salloni në sallon.

Flokët duken të shëndetshëm dhe me shkëlqim menjëherë pas trajtimit. Përndryshe, drejtimi brazilian i flokëve mund të bëhet çdo 3 muaj.

Është një zgjedhje e mirë për ato femra që nuk kanë kohë për vizita të shpeshta në parukeri, dhe duan që flokët e tyre të jenë plotësisht të drejtë dhe të shëndetshëm pas larjes dhe tharjes.

Kjo metodë e drejtimit të flokëve mund të zgjasë deri në gjashtë muaj.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore