Auto

Doroni Aerospace planifikon të publikoj makinën fluturuese në vitin 2025


Kompani e hapësirës ajrore nga Miami ka bërë të ditur se makina e saj fluturuese do të fluturojë në qiell pas dy vjetësh, por do të kushtojë 350 mijë dollarë.

Doron Merdinger, CEO i Doroni Aerospace, tha se firma e tij po teston një automjet me dy ulëse që duket si një dron që fluturon.

Doron Merdinger on building 'an affordable flying machine' - Vertical Mag

Makinfluturues i projektuar për udhëtime të shkurtra, duke I çuar njerëzit disa qindra metra në ajër me shpejtësi 225 kilometra në orë.

H1 mund të certifikohet me Administratën Federale të Aviacionit si një Aeroplan i Lehtë Sportiv, që do të thotë se do të duhej patentë shoferi dhe 20 orë trajnim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore