Lajme

Dorëhiqet ministri britanik i Emigracionit, pas problemit “Ruanda”


Ministri britanik për Emigracionin, Robert Jenrik, ka dhënë dorëheqjen e tij nga pozita.

Masa vjen pasi Qeveria publikoi legjislacionin e urgjencës, që synon të mundësojë zbatimin e politikës së saj të azilit në Ruandë, pas rrëzimit që Gjykata Supreme mori, duke e shpallur të pavlefshme një marrëveshje të mëparshme.

Sekretari i Brendshëm, James Cleverly, ka folur për politikën në Dhomën e Komunave, ku Jenrick mungonte dhe thashethemet po qarkullonin se ai kishte dhënë dorëheqjen.

Pastaj – pas pyetjeve të përsëritura nga deputetët për dorëheqjen e raportuar, Cleverly tha “kjo është konfirmuar”.

Në një postim në median sociale X, Jenrick ka ndarë letrën e dorëheqjes dhe shkruan: “Me pikëllim të madh i kam shkruar kryeministrit për të dhënë dorëheqjen time si ministër për Emigracionin”.

“Nuk mund të vazhdoj në pozicionin tim kur kam mosmarrëveshje kaq të forta me drejtimin e politikës së qeverisë për emigracionin”, nënvizon ai.

Në letër, ai shkruan se ka “shtyrë për legjislacionin më të fortë të urgjencës” për të siguruar që sipas politikës së Ruandës, qeveria mund të ndalojë sa më shumë anije të vogla që mbërrijnë në Britani “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Ai vijon se kriza e varkave të vogla është një “emergjencë kombëtare” që po i bën “dëme të pallogaritshme vendit”.

Jenrick po ashtu shton se nuk është në gjendje të marrë legjislacionin e propozuar të urgjencës përmes Commons (Dhomës së përfaqësuesve) pasi ai “nuk beson se na ofron mundësinë më të mirë të mundshme për sukses”.

Letra e tij vazhdon: “Një projektligj i këtij lloji që ju po propozoni është një triumf i shpresës mbi përvojën. Aksionet për vendin janë shumë të larta për ne që të mos ndjekim mbrojtjen më të fortë të kërkuar për t’i dhënë fund sfidave të vështira ligjore. rrezikon të paralizojë skemën dhe të mohojë pengesën e saj të synuar”.

Cili është plani i azilit në Ruandë?

Sipas gjykimit pesëvjeçar – të shpallur për herë të parë në prill 2022 – disa azilkërkues që mbërrijnë në MB do të dërgohen në Ruandë për përpunim.

Pas mbërritjes, atyre mund t’u jepet statusi i refugjatit dhe lejohet të qëndrojnë. Nëse jo, ata mund të aplikojnë për t’u vendosur atje për arsye të tjera, ose të kërkojnë azil në një tjetër “vend të tretë të sigurt”.

Qeveria tha se “kushdo që hyn ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar” pas 1 janarit 2022 mund të dërgohet atje, pa kufi në numra.

Mbretëria e Bashkuar tashmë i ka paguar qeverisë së Ruandës 140 milionë funte, por asnjë azilkërkues nuk është dërguar atje.

Fluturimi i parë ishte planifikuar të nisej në qershor 2022, por u anulua pas sfidave ligjore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore