Sport

Doncic është mishërimi i fjalës kampion


Luka Doncic ka treguar se është me të vërtet një kampion i madh në basketboll.

Ylli i Sllovenisë dhe Dallas Mavericks ka realizuar 48 pikë në përballjen me Argjentinën, duke u bërë kështu basketbollisti me më shumë pikë të shënuara brenda një ndeshje në Tokio 2020 dhe i dyti në historinë e Lojërave Olimpike.

Lista me pesë basketbollistët që kanë shënuar më shumë pikë brenda një ndeshje:

Oscar Schmidt (Brazil) përballë Spanjës – viti 1988, 55 pikë.

Luka Doncic (Slloveni) përballë Argjentinës – viti 2021, 48 pikë.

Eddie Paulubinskas (Australi) përballë Meksikes – viti 1976, 48 pikë.

Ricardo Duarte (Peru) përballë Kores – viti 1964, 44 pikë.

Arturo Guerrero (Meksikë) përballë Japonisë – viti 1976, 41 pikë.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore