Lajme

Dollari shënon rritjen më të madhe 3-mujore ndaj euros


Dollari arriti nivelet më të larta tremujore ndaj euros, teksa aksionet botërore ranë të mërkurën pas kërcёnimit tё inflacionit amerikan.

Indeksi i çmimeve të konsumit në SHBA u rrit me 0.9% në qershor, sipas të dhënave tё regjistruara ditёn e martё.

Investitorët po shohin gjithashtu dëshminë gjysmë-vjetore qё do tё japë kryetari i Fed, Jerome Powell, për tё parё nëse Fed do të ndërmarrë hapa më agresivë, me qёllim ndalimin e rritjes sё inflacionit.

Matësi më i gjerë i aksioneve globale të MSCI zbriti 0.15%, pasi arriti një rekord të lartë të martën nё bastet e investitorёve.

Aksionet evropiane ranë 0.34%, pasi arritën kulmet rekord të martën, me 0.24% nё Gjermani dhe 0.15% nё Francë.

FTSE 100 e Britanisë ra 0.5%, pasi inflacioni i Mbretërisë së Bashkuar arriti 2.5% në qershor, niveli më i lartë në gati tre vjet.

Indeksi më i gjerë i aksioneve tё MSCI nё Paqësor jashtë Japonisë ra nё 0,22%, ndërsa blu-chipet kineze ranë 1,15%, Hang Seng i Hong Kongut ra 0,7% dhe Kospi i Seulit humbi 0.2%. Nikkei i Japonisë ra 0.38%.

E ardhmja e S&P ishte e qëndrueshme pasi indeksi S&P 500 humbi 0.35% të martën. Dow Jones Industrial Average ra 0.31% dhe Nasdaq Composite ra 0.38% brenda natës.

Administrata e Presidentit Joe Biden, nga ana tjetёr, po vazhdon të kërkojë stimuj fiskalë për të rritur ekonominë e SHBA-ve.

Demokratët në Komitetin e Buxhetit të Senatit Amerikan arritën një marrëveshje vonë të martën, mbi një plan investimi në infrastrukturë prej 3.5 trilionё dollarësh, tё cilin synojnë ta përfshijnë në një rezolutë të buxhetit që do të diskutohet këtë verë.

Dollari i Zelandës së Re u rrit me 1%, pasi banka qendrore njoftoi të mërkurën papritur se do të përfundonte programin e saj të blerjes së bonove nga java e ardhshme.

Banka e Kanadasë gjithashtu pritet të shkurtojë blerjet javore të aseteve, sipas një sondazhi të Reuters.

Euro u rrit me 0.17% në 1.1793 dollarë, pasi dollari amerikan preku më herët tre muajt e saj mё të lartë.

Indeksi i dollarit, i cili ndjek pragun e këmbimit kundrejt valutave të partnerëve të tjerë të mëdhenj tregtarë, zbriti me 0.16% në 92.643, pasi u rrit në 92.832, pak më poshtë nivelit 92.844 të arritur javën e kaluar, për herë të parë që nga 5 prilli.

Dollari ra 0,11% ndaj jenit në 110,50.

Paundi u rrit 0.28% ndaj dollarit pas të dhënave të larta të inflacionit në Mbretërinë e Bashkuar.

Nafta u stabilizua pas rënies me 3% tё importeve tё papërpunuara të Kinës në gjysmën e parë, nga janari në qershor.

Çmimet ishin rritur më shumë se 2% të martën, pasi Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë tha se tregu duhet të presë furnizim më të fortë për shkak të mosmarrëveshjeve midis prodhuesve kryesorë.

Nafta e papërpunuar amerikane ishte e qëndrueshme në 76.52 dollarë për fuçi dhe standardi global i naftës së papërpunuar Brent ishte i sheshtë në 76.53 dollarë për fuçi.

Ari i spotit u rrit me 0.24% në 1,812.50 dollarë për ons, ndërsa dollari dhe rendimentet e SHBA-ve u ulën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore